A német kancellári hivatalban nem ismerik Magyarországot

„A Budapest és Berlin közötti kommunikáció egyik gyenge pontja az, hogy a németek ugyan bejutnak a magyar kormány Németországgal foglalkozó politikusaihoz, de nem feltétlenül azokhoz, akik a tényleges döntéseket hozzák. Az olyan ötletek például, mint a Juncker-ellenes kampány 2019-ben, nem Novák, Gulyás vagy Balog irodájában születnek. Itt nagyban segítene a közvetlen kapcsolat. A német oldal panaszkodott (a kulisszák mögött), hogy ezekről a tervekről nem időben, vagy egyáltalán nem értesült. Ez tényleges probléma: Egy politikailag annyira provokatív akció, mint a Juncker-ellenes kampány, feltétlenül oda vezet, hogy a német kormányt a média magyarázkodásra készteti: állást kell foglalnia, el kell határolódnia és a CDU/CSU-nak meg kell magyaráznia, hogy egyáltalán miért vannak szövetségben a magyar kormánypárttal. És fordítva, a magyar oldalt kellemetlen meglepetés érte, amikor az EU Tanácsának német elnöksége a tagállamok Állandó Képviselők Bizottságában (COREPER) egy olyan szövegtervezetet terjesztett elő szavazásra az EU tervezett jogállamisági mechanizmusával kapcsolatban, amely Budapest számára elfogadhatatlan szigorításokat tartalmazott. Ez pedig a magyar vétó-fenyegetéshez vezetett. (Közben a problémát a december 11-i EU-csúcson egy kompromisszummal megoldották.)

Egy másik probléma: a német oldalon alig vannak igazi Magyarország-szakértők. A kancellári hivatalban – német és magyar források szerint – nincs olyan munkatárs, aki az országot valóban ismerné. Ezzel szemben a Németországgal foglalkozó magyar politikusok teljes csapata nemcsak angolul, de németül is tud.
A német félnél azonban senki sem ért magyarul. Jövőre a kapcsolatok még bonyolultabbak lehetnek, már csak azért is, mert a CDU-ban vezetőváltás lesz, ezt követően pedig következnek a parlamenti választások. Új kancellár (bizonyára nem nő), új pártelnök, új szakértők.

Hírdetés

Hasznos lenne, ha a berlini kormány Magyarországgal és Kelet-Közép-Európával szemben világos stratégiát alakítana ki egy intézményesített, nyílt, kiszámítható együttműködés alapján. Egy évvel ezelőtt az FDP-nek egy ezzel kapcsolatos parlamenti határozati javaslata a „stratégiai együttműködésről” ugyan a CDU/CSU-ban udvarias érdeklődést váltott ki, de mást nem. A magyar oldalon segítene, ha a potenciális provokatív politikai ötleteket hosszabb előkészülettel terveznék és előtte Berlint is értesítenék. ”

Boris Kálnoky: A német kancellári hivatalban nincs olyan munkatárs, aki Magyarországot valóban ismerné

Az eredeti, teljes írást itt olvashatja el.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »