A nagyságos fejedelem diplomáciai tárgyalásai lehetővé tették a magyar ügy nemzetközi szintű ismertségét

A nagyságos fejedelem diplomáciai tárgyalásai lehetővé tették a magyar ügy nemzetközi szintű ismertségét

II. Rákóczi Ferenc a magyar történelem egyik kiemelkedő alakja, a Rákóczi-szabadságharc vezetője és a nemzeti függetlenségi törekvések egyik jelképe. 

A nagyságos fejedelem 349 évvel ezelőtt, 1676. március 27-én született Borsiban.

A Magyar Országgyűlés 2015-ben nyilvánította március 27-ét II. Rákóczi Ferenc emléknapjává.

Március 27-én, csütörtökön 11 órakor, Budapesten, az ország főterén, a Kossuth téri Rákóczi-szobornál emlékezett névadójára a Rákóczi Szövetség.

Tizenhárom középiskolából több mint 400 budapesti középiskolás diák részvételével zajlott az ünnepség, ünnepi beszédet Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség elnöke mondott.

Csáky Csongor (Fotó: Rákóczi Szövetség FB)

Rákóczi jelentősége több szempontból is meghatározó:

II. Rákóczi Ferenc sikerei a magyar történelemben elsősorban a Rákóczi-szabadságharc alatt voltak jelentősek.

A szabadságharc elindítása (1703)

Rákóczi 1703-ban a Tiszaháton kirobbantotta a felkelést a Habsburg-uralkodóval szemben. Ezt követően a szabadságharc gyorsan kiterjedt az egész országra, és jelentős támogatottságot szerzett a magyar nemesség, illetve a parasztság körében is.

Szécsényi országgyűlés (1705)

1705-ben a szécsényi országgyűlésen a magyar rendek választották meg őt vezető fejedelemmé, amely politikai legitimációt adott számára. Ezen a gyűlésen kimondták a Habsburg-ház trónfosztását és elismerték a függetlenséget.

Hírdetés

Rákóczi fontos szerepet játszott a nemzeti egység megteremtésében is, és törekedett arra, hogy a különböző társadalmi rétegek, például a nemesség, a parasztság és a városi polgárság is támogassák a szabadságharcot.

Katonai sikerek

A kezdeti időszakban Rákóczi hadvezére, Bercsényi Miklós segítségével több fontos katonai győzelmet aratott a Habsburg-ellenes harcok során, például 1704-ben és Gábor Áron vezetésével a székelyek segítségével.

Rákóczi sokáig meg tudta tartani a szabadságharc kezdeti előnyét és sikeresen irányította a kuruc hadakat.

Diplomáciai sikerek

Rákóczi sikeresen próbált külföldi segítséget szerezni a Habsburgok elleni harcban, különösen Franciaország és Lengyelország részéről, bár a külföldi segítség nem bizonyult tartósnak.

Az ő diplomáciai tárgyalásai lehetővé tették a magyar ügy nemzetközi szintű ismertségét.

Bár a szabadságharc végül vereséggel zárult, és a Rákóczi vezette kurucok nem tudták véglegesen megdönteni a Habsburg-ház uralmát, mégis történelmi jelentőségűek voltak a sikerei, amelyek a magyar nemzeti identitás, függetlenségi törekvések és önállóság iránti vágy alapját képezték.

A Rákóczi Szövetség koszorút helyez a Kossuth-téren a nagyságos fejedelem lovas szobránál (Fotó: RSZ FB)

Kulturális és nemzeti öröksége

Rákóczi emlékirataiban részletesen beszámolt a szabadságharcról és annak tanulságairól.

A magyar nemzeti öntudat egyik meghatározó alakjává vált, kultusza a 19. században erősödött meg.

II. Rákóczi Ferenc 1735. április 8-án hunyt el Rodostóban. Hamvait 1906-ban ünnepélyesen hazahozták és Kassán helyezték örök nyugalomra.

A Rákóczi-emléknap március 27-én van. Ezen a napon elsősorban Rákóczi Ferenc szabadságharca, valamint nemzeti függetlenségi küzdelmei előtt tisztelegnek a magyarok.

A nap célja, hogy felidézze a fejedelem életét, vezető szerepét a magyar történelemben és hőstetteit, amelyek a magyar függetlenségért folytatott küzdelmet szolgálták.

HE/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »