A nagykaposi Magyar Közösségi Ház 20 éve

A nagykaposi Magyar Közösségi Ház 20 éve

December 13-án ünnepelte létrehozásának 20. évfordulóját a nagykaposi Magyar Közösségi Ház, melynek apropóján a házat működtető Nagykapos és Vidéke Társulás egy könyvben foglalta össze a ház múltját, jelenét és jövőbe mutató üzeneteit.

A ház 2003-ban jött létre az Illyés Közalapítvány Magyar ház programjának anyagi támogatásával és a helyiek közösségi összefogásával, azóta pedig „az Ung-vidéki magyarság szolgálatában” áll – ahogyan azt a megjelent könyv alcíme is hirdeti. Az évek során a magyar kultúra és közösségi élet első számú központjává vált, mely nemcsak egy egyszerű épület, de tereivel, kiállításaival, értékmegőrző és –népszerűsítő munkájával, programjaival az Ung-vidéki magyarokért és az ifjúságért végzett tevékenységeivel, mind-mind a magyar nemzettudat erősítését és a szülőföld iránti szeretet elmélyítését szolgálja.

Itt van a székhelye a nemzetileg kiemelt Rákóczi Hálózatnak, a Csemadok területi és helyi szervezeteinek, az Ung-vidék és Bodrogköz ifjúságát támogató Herczegh Károly Alapítványnak és több kulturális csoportnak is.

A nagykaposi Magyar Közösségi Ház 20 éve címet viselő könyvet Gabri Rudolf, a ház igazgatója december 13-án, a 20 éves ünnepi megemlékezés keretében e szavakkal mutatta be: „Egy idézet szerint az életet csak a visszapillantótükörben láthatjuk jól, a szélvédőn előre nézve szinte soha.

Valóban nehéz egy intézmény történetét úgy megírni, hogy abban benne legyen minden, ami fontos, ugyanakkor ne váljon se krónikává, se képeskönyvvé. A ház munkatársai, a szerzők/szerkesztők mégis tettek erre egy kísérletet, igyekeztek átfogó és olvasmányos módon összegezni a múltat és megmutatni a jelent.

A könyvben több meghatározó anyaországi, határon túli és felvidéki személy feltűnik a képeken, illetve olvashatjuk beszédüket. A nagykaposi Magyar Közösségi Házban tett látogatásaik során mindannyian nagyban hozzájárultak az Ung-vidéki magyarság megmaradásához. Többek között olvashatjuk Sólyom László (ⴕ) és Áder János, volt köztársasági elnökök szavait, Potápi Árpád János, Vitályos Eszter, Herczegh Anita, Duray Miklós (ⴕ), Csáky Csongor, Szász Jenő, Bárdos Gyula, Molnár György, Skultéty Csaba (ⴕ), Herczegh Géza (ⴕ) Nagykaposhoz és az itt élő magyar közösséghez fűződő gondolatait.

Hírdetés

De a képeken feltűnnek Erdélyi János leszármazottai, vagy éppen Halzl József, Balczó András, Szili Katalin, Herczegh Melinda, Albert Sándor, Mihályi Molnár László, Menyhárt József és sok más közéleti személyiség.

Az olvasó megismerheti a nagykaposi Magyar Ház létrehozásának körülményeit, betekinthet a házban működő könyvtár, múzeum, emlékszoba, vásárudvar és képzőközpont világába.

A könyvben rövid ízelítőt ad a múlt egy-egy kiemelkedő rendezvényéről, amelyek maradandó értéket hoztak a régió lakosai számára pl. 2016-ban a Gulág-emlékév keretében könyv készült a régióból elhurcolt „málenkij robotosokról”, melynek hatására a Szolyvai emlékparkban emléktáblát avattak a tiszteletükre; a jeles elődök számára szervezett emlékévek keretében pedig szobrokat és emléktáblákat avattak Nagykaposon többek között Herczegh Géza jogtudós, Mécs László premontrei papköltő, Erdélyi János népköltésgyűjtő és Petőfi Sándor számára.

A lokálpatriotizmus igazán szép eredménye lett a közösségi házat bemutató könyv, kiérződik belőle a magyar közösség iránti elkötelezettség. Bátran ajánlom mindenki figyelmébe!

Az érdeklődők számára a könyv a nagykaposi Magyar Közösségi Házban elérhető (Csepely 64., Nagykapos), továbbá a távolabb élők esetében igényelni lehet azt az [email protected] e-mail címen.

A könyv megjelenését a ház 20 éves jubileumához kapcsolódva a Nemzeti Együttműködési Alap és Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter támogatta.

(Vályi Edit/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »