Az egész világ egészségét fenyegetik az antibiotikumoknak ellenálló úgynevezett szuperbaktériumok, a veszélyt fokozza, hogy az emberek nincsenek tisztában az antibiotikumok hatásával, szedésük szabályaival – közölte hétfőn az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO).
Margaret Chan, a WHO vezérigazgatója a témával kapcsolatos első kutatási eredményeiket ismertetve hangsúlyozta, hogy a jelenség „veszélyesen magas szintet ér el világ minden részén” és a modern orvoslás végét is okozhatja. Az antibiotikum-rezisztencia akkor alakul ki, amikor egy baktérium mutálódik, „hozzászokik” az általa okozott fertőzések kezelésére használt antibiotikumokhoz, vagyis rezisztens lesz velük szemben. A túlzott és helytelen antibiotikum-használat elősegíti a rezisztens baktériumok kialakulását.
A tizenkét országban (Barbados, Dél-afrikai Köztársaság, Egyiptom, India, Indonézia, Kína, Mexikó, Nigéria, Oroszország, Szerbia, Szudán és Vietnam) elvégzett, kimerítőnek korántsem tekintett WHO-tanulmányba bevont tízezer ember közel kétharmada vélte tévesen úgy, hogy a penicillinalapú gyógyszerekkel és más antibiotikumokkal kezelhető az influenza és a megfázás, holott ezek az orvosságok vírusok ellen hatástalanok. A megkérdezettek mintegy harmada gondolta, hogy abba kell hagyniuk az antibiotikum szedését, ha jobban érzik magukat. Ez tévedés, valójában az előírt mennyiséget az előírt ideig kell szedni. A megkérdezettek háromnegyede gondolta úgy, hogy akkor keletkezik antibiotikum-ellenállás, ha a szervezet ellenállóvá válik az antibiotikummal szemben. Valójában nem az emberek vagy az állatok, hanem a baktériumok válnak ellenállóvá az antibiotikumokkal szemben, és terjedésük miatt válik nehézzé a fertőzések kezelése. A résztvevők mintegy kétharmada szerint nem fenyegeti szuperbaktérium-fertőzés azokat, akik előírás szerint szednek antibiotikumot. Majdnem felük vélekedett úgy, hogy az antibiotikum-rezisztencia csak azokra veszélyes, akik túl gyakran szednek antibiotikumot.
Bárki bárhol bármikor
„Valójában azonban bárki bármikor bármelyik országban elkaphat egy antibiotikumokkal szemben ellenálló fertőzést” – hangsúlyozta a WHO, amely november 16. és 22. között tartja az első világhetet az antibiotikumok megfelelő alkalmazásáért. „A 21. század egyik legnagyobb egészségügyi kihívása megköveteli az egyének és a társadalmak hozzáállásának megváltozását” – mondta Keiji Fukuda, a WHO vezérigazgatójának mikrobaölő szerekkel szembeni ellenállással foglalkozó amerikai munkatársa.
Áprilisban a WHO bírálta, hogy az egészségügyi intézmények nem lépnek fel világszerte az antibiotikumok nem megfelelő alkalmazása ellen, ami elősegíti a gyógyszerekkel szembeni ellenállás kialakulását. Ez ahhoz vezet, hogy gyógyítható kórok miatt halálozhatnak el az emberek.
Az antibiotikum-rezisztens fertőzések – közöttük a tébécé, a tífusz és a kankó (gonorrhea) sokféle gyógyszereknek ellenálló kórokozói – emberek százezreinek halálát okozzák évente, és a tendencia növekedőben van. A jelenség leküzdése érdekében az WHO azt ajánlja, hogy csak orvosi előírásra szedjünk antibiotikumot, és mindig folytassuk a végéig a kezelést, még ha jobban is érezzük magunkat, soha ne használjunk fel előző kezelésből megmaradt antibiotikumot, és soha ne osszuk meg másokkal.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »