A lengyelek többsége fontos személyiségnek és tekintélynek tartja a 20 éve elhunyt Szent II. János Pált

A lengyelek többsége fontos személyiségnek és tekintélynek tartja a 20 éve elhunyt Szent II. János Pált

A lengyelek több mint 72 százaléka fontos személyiségnek és tekintélynek tartja Szent II. János Pált, a 20 éve elhunyt lengyel pápát – derül ki a Rzeczpospolita napilapban szerdán közzétett felmérésből, amelyet az IBRIS közvélemény-kutató cég végzett el március végén egy 1067 fős mintán.

A megkérdezettek 72,3 százaléka igennel, 25,4 százalék pedig nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy II. János Pál „fontos személyiségnek és tekintélynek számít-e” a válaszadó számára.

A legfiatalabb, 18 és 29 életév közötti személyek körében a megkérdezettek 66 százaléka tartja tekintélynek a „lengyel pápát”. A 30–59 évesek csoportjában 65–67 százalék gondolkodik így. A legnagyobb tekintélynek II. János Pál a 60 évnél idősebbek körében számít, itt a válaszadók 80 százaléka tartja őt fontos viszonyítási pontnak.

II. János Pál pápa 2005. április 2-án, 84 éves korában, 26 évig tartó pontifikátusa után hunyt el. 2014-ban avatták szentté.

„A remény pápájának” is nevezett egyházi vezető korszerűsítette a lelkipásztori tevékenységet, és fontos szerepe volt a kelet- és közép-európai társadalmakat nyomasztó kommunista rezsim bukásában is.

A halálát megelőző napokban tömegek imádkoztak Lengyelország templomaiban és a városok utcáin, a lengyelek szellemi összefogásának ezen időszakát „nemzeti lelkigyakorlatként” emlegetik.

Hírdetés

A pápa halálának szerdai évfordulója alkalmából Lengyelország-szerte megemlékezéseket rendeznek, melyek keretében szentmiséket mutatnak be, több helyen kiállításokat és koncerteket is szerveznek.

Andrzej Duda lengyel elnök II. János Pár sírjánál imádkozott a múlt heti vatikáni látogatásán.

A szerdai vatikáni megemlékezés résztvevőihez intézett, a varsói államfői hivatal honlapján közzétett levelében Andrzej Duda kiemelte:

a római püspökök közül II. János Pál „elsőként szentelt ekkora figyelmet az ember keresztény felfogásának, amely személyként tekint rá”, fontos volt számára a házasság és a család, a kultúra és a gazdaság, a hazaszeretet, valamint a politika és a nemzetközi kapcsolatok etikai dimenziója.

„A világ jelenlegi eseményeit figyelve láthatjuk, hogy mennyire időszerű a felhívása a valódi lelki megújulásra, az egyes emberek és az egész nemzetek élete erkölcsi alapjainak megerősítésére” – áll a lengyel elnök levelében.

MTI/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »