A legmagasabb szintre emelte az EU pénzügyi mentőeszközeinek osztályzatát a Moody's hitelminősítő

A legmagasabb szintre emelte az EU pénzügyi mentőeszközeinek osztályzatát a Moody's hitelminősítő

A lehető legjobb, „Aaa” szintre emelte az eddigi „Aa1”-ről az Európai Unió két pénzügyi válságkezelő alapja, az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) és Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) osztályzatát a Moody's Investors Service. A besorolások kilátása változatlanul stabil.

A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett lépést elsősorban azzal indokolta, hogy az európai válságmegoldó felépítmény robusztusabbá vált, ahogy ez a koronavírus-járvány idején is bebizonyosodott, és ez mérsékli a rendszerszintű válságok kialakulását az EU-ban, erősítve egyben az unió és a tagállamok ellenállóképességébe vetett bizalmat is.

Jóllehet a legnagyobb és legjobb besorolású befektetők – különösen Németország (Aaa), Franciaország (Aa2) és Hollandia (Aaa) – szuverén besorolásai továbbra is nagyon fontosak az ESM és az EFSF osztályzatának megállapításához, csökkent a két eszköz besorolásának függése bármely EU-tagország hitelminősítésétől – áll a Moody’s elemzésében.

Az ESM felminősítéséhez fűzött indoklásában a Moody’s kiemeli, hogy a koronavírus-járvány próbára tette a válságok elleni fellépésre létrehozott európai felépítményt, és megállapíthatóvá vált, hogy a központi EU-intézmények, köztük maga az Európai Unió és az euróövezeti jegybank (EKB) válságos időszakokban képesek és határozottan hajlandók is a cselekvésre.

Az EU kiterjesztett válságellenes eszközrendszere mérsékli az ESM csődkockázati függését bármely egyedi EU-tagország csődkockázatától, beleértve még Franciaországot, az ESM második legnagyobb hozzájáruló uniós gazdaságát is, tekintettel arra, hogy mérséklődött a rendszerszintű válság kialakulásának valószínűsége – áll a Moody’s helyzetértékelésében.

Hírdetés

A hitelminősítő kiemeli, hogy az ESM befizetett tőkéje 2021 végén 80,5 milliárd euró volt, vagyis a 704,8 milliárd eurós jegyzett tőke 11,4 százaléka, amely jelentős arány.

A Moody’s hangsúlyozza, hogy az ESM a létrehozása óta keletkezett nettó eredményét teljes egészében megtartotta, ezzel is növelve tartalékalapját és erősítve tőkehelyzetét.

A Moody’s megállapítja, hogy az ESM likviditási pozíciója és finanszírozási szerkezete nagyon erős, mindemellett az intézmény rendkívül prudens likviditási és tőkekezelési szakpolitikát folytat annak biztosítására, hogy ne keletkezzen hiány a kötelezettségeinek teljesítésére szolgáló likvid eszközökből különböző stresszhelyzeti forgatókönyvek esetén sem.

Az EFSF felminősítését a Moody’s hasonló érvekkel indokolta, kiegészítve azzal, hogy az EFSF csődje nagyon nagy megítélésbeli kárt okozna az ESM-nek és befektetőinek, és ez a tényező alátámasztja a két uniós pénzügyi eszköz besorolásainak összehangolását.

A Moody’s szerint az EFSF-osztályzat stabil kilátása ezzel összefüggésben tükrözi az EFSF garantálóitól szükség esetén várható nagyon erőteljes pénzügyi támogatási képességet és hajlandóságot.

Az EFSF prudens likviditáskezelése és nagyon szilárd piaci hozzáférése emellett mérsékli a refinanszírozási kockázatokat is – áll a Moody’s elemzésében.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »