A közelgő eucharisztikus kongresszus tiszteletére a bacsfa-szentalati kegytemplomba érkezett a Missziós Kereszt

A közelgő eucharisztikus kongresszus tiszteletére a bacsfa-szentalati kegytemplomba érkezett a Missziós Kereszt

Mint ahogyan arról beszámoltunk, a Bacsfa-Szentantalon, a templom kegykéképe előtt, a Vérkönnyező Boldogasszony csallóközi búcsújáróhelyén, a kegykép csodájának 306. évfordulójára emlékezett a felvidéki hívő közösség. Az évforduló alkalmából és a közelgő Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére a kegytemplomba érkezett Budapestről a Missziós Kereszt.

Portálunknak Mészáros Angelika önkéntes segítő mondta el a kegyhely történetét és az esemény lefolyását.

306 évvel ezelőtt, 1715. június 19. és 25. között, a Szent Antalról elnevezett kolostor templomában, a Boldogasszony képe vért könnyezett. A sírás vérkönnyeit egy kendőcskében (purificatorium) gyűjtötték egybe, s ezt az ereklyét máig is őrzik. Azóta a búcsú napján az ereklyét kihelyezik a főoltárra, hogy a hívők hódolhassanak előtte. A zarándokok az oltárt megkerülve vonulnak az ereklye tiszteletére.

A kegykép, egy vászonra festett olajkép, mely ismeretlen mester alkotása, az egykori ferences templom főoltárán Szűz Máriát és a kis Jézust, fején dupla koronával ábrázolja. A kegykép sajátossága maga a festésmód, a ruházat, valamint sajátos a Boldogasszony és a kis Jézus arca. A Boldogasszony nyakát gyöngyfűzér díszíti, a Kisdedet a jobb karján tartja, a Gyermek Jézus pedig baljával a Szűzanya ajkát érinti.

Az ünnep alkalmából Schranko László helyi plébános, az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus missziós szimbóluma előtt, a szentek ereklyéivel, a Mindenszentek litániájával, majd szentmisével nyitotta meg a június 18-tól 22-ig tartó Könnyező Szűzanya búcsúját.

László atya a missziós keresztről elmondta: „a magyar szentek mellett megférnek rajta más nemzetiségű szentek ereklyéi is,

A nemzeteknek meg kell békélniük egymással nemcsak a bajban, hanem békeidőben is.”

A szlovák nyelvű liturgiák szombaton voltak megtartva, amikor az ünnepi szentmisét Stanislav Zvolensky pozsonyi érsek mutatta be. A szentmise keretében felszentelte az új keresztelőkutat, mely a nyékvárkonyi Jarábek Antal munkája.

Hírdetés

Vasárnap, a főünnep napján a szentmise a templomkertben került bemutatásra több száz zarándok jelenlétében. A főcelebráns Erdő Péter, Esztergom-budapesti érsek volt, koncelebrált Orosch János nagyszombati érsek, Haľko József pozsonyi segédpüspök, Kiss Róbert kanonok és a felvidéki paptestvérek. A szentmisén, a dunaszerdahelyi Nemzetközi Szent György Lovagrend szolgált.

A hagyományos körmenet elmaradt, de az Oltáriszentséget kis körmenetben a templomkertben körbehordozták, az Úr útját a gyermekek virágszirmokkal jelezték. A processzió a templomba vonult és a bíboros a felújított tabernákulumot újraszentelte.

A szentmise végén egy kislány köszönte meg Erdő Péter atyának a szolgálatát és kérte, hogy találkozzanak a budapesti 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszuson, amikor a felvidéki társaival először járulhat a szentáldozáshoz. Himnuszokkal zárult a szentmise, melyet a felvidéki Mária Rádió Mirjam közvetített.

Hagyományosan Lorettói litániával, majd Mária-köszöntővel folytatódott, és szentségimádással, szentségi áldással zárult a vasárnapi ünnepség.

Az ünnepségsorozat minden napján a Szent Antal Szkóla kórus közreműködött, vezényelt Galambos Krisztina, orgonált Restály Rita.

A rendezvény ezúton is teljesítette küldetését, melyről a szentantali búcsújárók így vallanak az imafüzetben:

„Észak-Csallóköz kincse a szentantali ferences kolostor. Ez a nagy vonzóerejű és sok lelki örömöt, boldogságot ajándékozó búcsújáróhely három évszázada áldása a vidéknek.

Mindenkori célja volt ennek a kolostornak, hogy kulturálisan, vallásilag és erkölcsileg fölemelje a régió népét. Ezt a hivatását évszázadokon keresztül teljesítette, jelleget, mélységet, vallásosságot ajándékozva ennek a népnek.

Az emberek ma is Istentől kegyelmeket kérni jönnek ide, s megerősödve, boldogan térnek haza.”

(BK/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »