A pandémiai megállapodásról szóló szavazáshoz való szlovák hozzáállásról a kormány hétfőn (május 19-én) fog dönteni – jelentette be Robert Fico (Smer-SD) kormányfő a szerdai kormányülést követően. Eredetileg a kabinet csütörtökön határozott volna arról, hogyan vesz részt a szlovák delegáció a svájci Világegészségügyi Közgyűlésen, ám a megállapodás megvitatását végül félbeszakították. Fico hangsúlyozta, hogy a megállapodással kapcsolatban megoszlanak a vélemények, de a Smer-SD párt „teljességgel elfogadhatatlannak” tartja azt.
„Hosszasan tárgyaltunk a pandémiai megállapodásról, mivel hétfőn vagy kedden szavazásra kerül sor róla Svájcban. A szlovák kormány hozzáállása kapcsán eltérő nézetek fogalmazódtak meg, ezért a végleges döntés hétfő reggel születik meg. Akkor bejelentjük, hogyan jár el a kormány, és milyen utasításokat kap a Szlovákiát képviselő delegáció”
– közölte a miniszterelnök. Hozzátette: a delegáció akár el is utasíthatja a megállapodást, de akár tartózkodhat is.
„Számunkra a pandémiai megállapodás teljes mértékben elfogadhatatlan, a Smer-SD semmilyen formában nem fogja támogatni”
– jelentette ki Fico.
A 78. Világegészségügyi Közgyűlésre május 19. és 27. között kerül sor a svájci Genfben. A pandémiákra való jobb felkészülést és azok elleni hatékonyabb fellépést célzó megállapodás szövegéről több éven át folytak a tárgyalások. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai idén áprilisban állapodtak meg a végleges változatról. A javaslat többek között megerősíti az egyes országok szuverenitását a közegészségügyi kérdések saját határokon belüli kezelésében.
Háttér:
A WHO által javasolt pandémiapaktum célja egy egységes, globális keret létrehozása a jövőbeni világjárványok megelőzésére és kezelésére. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a COVID-19 tapasztalatai megmutatták, hogy a nemzetközi együttműködés elégtelen volt, ezért szükség van egy jogilag kötelező érvényű egyezményre. A paktum előírná, hogy a tagállamok időben jelentsenek új kórokozókat, osszanak meg adatokat, és biztosítsanak hozzáférést orvosi eszközökhöz és vakcinákhoz – ezekből a gyártóknak 20 százalékot a WHO rendelkezésére kellene bocsátaniuk, részben adományként. A cél a méltányos hozzáférés, különösen a fejlődő országok számára.
A paktum ösztönözné a helyi gyártást és technológiatranszfert, valamint közös fellépést sürgetne világjárvány esetén. Bár a WHO hangsúlyozza, hogy nem kíván nemzeti döntéshozatali jogokat elvonni, a tervezetet számos kritika éri, elsősorban a nemzeti szuverenitás lehetséges csorbítása miatt. Az egyezmény végleges változatáról várhatóan 2025 májusában döntenek. Ratifikálása nem automatikus, minden ország maga dönt a csatlakozásról.
A legfontosabb kritikák a paktum kapcsán:
Körkép.sk, Teraz.sk
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Petr David Josek
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »