A kommunisták által megölt Franciszek Blachnicki atya mozgalmának fiatal tagjait fogadta a pápa

A kommunisták által megölt Franciszek Blachnicki atya mozgalmának fiatal tagjait fogadta a pápa

Ferenc pápa július 17-én magánaudiencián fogadott a Vatikánban mintegy 150 zarándokot Lengyelországból, akik július 15-től Rómában vesznek részt a Fény-Élet közösség lelkigyakorlatán, amelyet Grzegorz Ryś łódźi metropolita érsek, a kinevezett új bíborosok egyike vezet.

A lengyel fiatalok és családok a Fény-Élet (ΦΩΣ ΖΩΗ), ismertebb nevén az Élő Egyház oázisa vagy Oázis közösséghez, a legnagyobb lengyel egyházi mozgalomhoz tartoznak. Az év során a plébániákon formálják keresztény hitüket csoportokban, illetve rendszeresen összegyűlnek egy intenzívebb lelkigyakorlatra az ország különböző pontjairól. A közösséget Franciszek Blachnicki atya alapította, akit 1987-ben öltek meg a kommunista biztonsági szolgálatok.

A római út és a pápával való találkozás a legfontosabb állomásai a közösség tagjai harmadik szintű elvonulásának. A résztvevőket arra hívták, hogy tapasztalják meg az Egyház titkát annak sokszínűségében, és találják meg saját útjukat a hívek közösségében. A lekigyakorlatozók megismerik az imádság különböző formáit és hagyományait, testvéri találkozókon vesznek részt, emellett kegyhelyek meglátogatásával felfedezik a keresztény történelem és az Egyház jelenének értékeit.

A kommunista rendszer által üldözött, az 1981-es lengyelországi hadiállapot idején emigrációba kényszerült Franciszek Blachnicki atya 1987. február 27-én, 66 éves korában, váratlanul hunyt el az akkor nyugat-németországi Carlsbergben. 1995-ben megkezdődött a boldoggáavatási eljárása.

Idén márciusban egy sajtótájékoztatón Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter; Karol Nawrocki, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) igazgatója, valamint Andrzej Pozorski, az IPN főügyésze elmondta: Blachnicki atya halála mérgezés következménye volt. A gyilkosság tényét az IPN ügyészei a Lengyelországban, Németországban, Ausztriában és Magyarországon végzett nyomozás során állapították meg – tették hozzá. A rendelkezésre álló bizonyítékok és a tanúvallomások „arra engednek következtetni, hogy Blachnicki atya a kommunista rendszer egy újabb áldozata” – jelentette ki Ziobro a kommunizmus idején meggyilkolt papokra, köztük az 1984-ben megölt Jerzy Popiełuszkóra utalva.

Pozorski elmondta: a hatóságok most a Blachnicki atya meggyilkolásában részt veő személyek felelősségre vonására fognak törekedni. Blachnickit a II. világháború idején a németek ellenállási tevékenységért halálra ítélték, amit később börtönbüntetésre változtattak. Bebörtönzése során az addig vallásilag közömbös Blachnicki megtért, a háború után papi szemináriumba jelentkezett. Az 50-es években folytatott, tömegeket vonzó lelkipásztori munkája miatt a kommunista hatóságok négy hónapra letartóztatták, a sziléziai Katowicében ugyanabban a zárkában helyezték el, ahol korábban a nácik tartották fogva.

Hírdetés

1964 és 1972 között Blachnicki atya a Lublini Katolikus Egyetemen tanított, és széles körű lelkipásztori tevékenységet folytatott a II. Vatikáni Zsinat szellemében. Megalapította a fiatalokat célzó Oázis mozgalmat, amely később a családi közösségeket is magában foglaló Fény-Élet mozgalommá alakult át. A szervezet ma a világ mintegy harminc országában működik. Carslbergi tartózkodása idején Blachnicki atya megalapította a Fény-Élet nemzetközi központot, amely elsősorban a kommunista rendszerben élő nemzetek lelki szabadságának elérését célozta.

Az IPN korábbi kutatása szerint Blachnicki atya tevékenysége Moszkva nemtetszését is kiváltotta. A lengyel kommunista titkosszolgálat egy házaspárt küldött Carlsbergbe, feladatuk többek között Blachnicki atya megfigyelése, tevékenységének akadályozása volt. A házaspár a pap bizalmába férkőzött, és Blachnicki atya egy velük tartott találkozó után hirtelen elhunyt. Az IPN szerint Blachnicki atya halála után néhány hónappal a német hírszerzés felfigyelt a lengyel ügynök házaspár tevékenységére, mire ők az akkori Jugoszlávián keresztül Magyarországra utaztak, ahonnan a lengyel titkosszolgálatok egy magas rangú tisztje kísérte őket Lengyelországba.

A gyilkosság megállapítása meggyorsíthatja Blachnicki atya boldoggá avatását: ugyanis ha a Vatikán is elismeri vértanúságát, nincs szükség a közbenjárására történt csoda egyházi elismerésére.

Forrás: Vatikáni Rádió, MTI

Fotó: Vatican Media

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »