Nyitókép: Körkép.sk
Március havát hosszú évtizedek óta a könyv hónapjaként tartjuk számon, aminek lényege a könyvek, az olvasás népszerűsítése. Az internet, az okostelefonok világában a könyvek sajnos egyre kevesebb szerephez jutnak, és nem is csak a felnőttek, de a gyermekek körében is.
Az olvasási szokásokat azonban pozitívan tudják befolyásolni a könyvtárak. Erre nagyon jó példa az elmúlt esztendő folyamán felújított Szinnyei József Könyvtár, Komáromban, ahol az intézmény dolgozói rendszeres foglalkozásokat tartanak az iskoláskorú gyermekek számára. Mindez hatványozottan érvényes a könyvhónapra.
A komáromi Jókai Mór Alapiskola napközis csoportjai nagyon szívesen látogatják a könyvtár ifjúsági részlegét, ahol a szakdolgozók, valamint a pedagógusok segítségével koruknak és érdeklődési körüknek megfelelő könyveket kölcsönözhetnek.
Az említett iskolából március folyamán négy napközis csoport látogatott el a könyvbirodalomba, más-más délutánokon, és a könyvkölcsönzés mellett egy tartalmas, ismeretbővítő, szórakoztató gyermekfoglalkozáson is részt vehettek.
Az egyes évfolyamokat Matiček Regina, Győri Katalin, Kiss Gabriella, valamint Szabó Gabriella napközis tanítónők kísérték el.
A tanulókat Jenei Gabriella, a könyvtár ifjúsági részlegének dolgozója fogadta, aki a könyv-cseréket követően maga köré gyűjtötte őket.
Az érdeklődés felkeltése céljából először általánosságban beszélt március haváról, mint a tavasz első hónapjáról, majd rátért az időszak jeles ünnepeire, hangsúlyozva a magyarság nemzeti ünnepét. Itt, a gyermekek életkorának megfelelő szinten mesélt a kokárda történetéről, melyet Magyarországon elsőként Petőfi Sándor felesége, Szendrey Júlia készített férje számára.
Jenei Gabriella a bevezetőt követően tért rá a fő témára, a könyvek jelentőségére, azok szerepére az ember életében. Előadását érdekes prezentáció formájában tartotta meg, ahol számos képet vetített ki a könyvek történetiségéről.
Beszélt az ókori papirusz-tekercsekről, ennek kapcsán az egyiptomi hieroglifikus írásról, melyben a rajzos szimbólumok mindig egy konkrét tárgyat, élőlényt jelölnek, aztán az agyag és viasztáblákról, az ékírásról, és természetesen a középkori kézzel írott könyvekről, a kódexekről is.
Természetesen szóba került a könyvnyomtatás történetisége is, amelynek általunk ismert formáját Johannes Gutenberg találta fel, 1453 körül.
A gyerekek mindeközben megtudhatták azt is, hogy a papír ókori, kínai találmány, és az arab világ közvetítésével terjedt el Európában.
A foglalkozásvezető végül napjaink gyermekirodalmáról beszélt, és néhány tanulságos részlet felolvasásával hívta fel a tanulók figyelmét a könyvre, mint szellemi értékre:
„Ha én könyv lennék, nagyon boldog lennék. Belebújnék minden kisgyerek táskájába, és örülnék, hogy belemélyednek soraimba, elgondolkodnak, szinte megfeledkeznek a világról. Sok-sok gyereket tennék boldoggá. Ha én könyv lennék, feljajdulnék a fájdalomtól, ha piszkos kézzel nyúlnának hozzám, vagy egyszerűen a sarokba dobnának. És sírnék, hangosan sírnék. Talán egy kisgyerek meghallaná keserves sírásom, felemelne és magához szorítana. Én ismét boldog lennék. De én könyv nem vagyok. De nagyon szeretem a könyveket, ezért azt szeretném, hogy a könyv sose sírjon, mindig mosolyogjon, hogy minél többet forgassák lapjait, hiszen a könyv a legjobb barát.”
A tartalmas bemutatót követően szórakoztató, csoportos játékos foglalkozásokra is sor került. A tanulócsoportok egy-egy puzzle kirakós játékot kaptak, amelyen a sikeres összerakást követően néhány híres ember könyvvel, olvasással kapcsolatos mondását kapták meg. A kapott eredmény mindnyájuk számára sikerélményt jelentett, és örömmel mutatták egymásnak:
Tiszteljétek az írást, mert az íráson át a lélek szól az emberiséghez. (Móricz Zsigmond)
A könyvet mindig ketten alkotják, az író, aki írta, s az olvasó, aki olvassa. (Kosztolányi Dezső)
A gyermekek friss tudással és élményekkel gazdagodva térték vissza az iskolába, ráadásul táskájukban az újonnan kikölcsönzött könyvekkel. A könyvek iránti szeretet és tisztelet a pozitív élmények hatására nagy valószínűséggel elmélyült bennük.
Buday Mária
A képek a szerző felvételei
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »