A koalíció mellett az ellenzék is rendezi sorait, szorosabb együttműködésbe kezdenek Tilajcsík Dóra2025. 03. 18., k – 15:35 Pozsony |
Az ellenzék úgy véli, a koalíció újbóli egyesülése egyértelműen jelzi, hogy a kormánypártok a polgárok jóléte helyett az önös érdekeiket tartják szem előtt. Az SaS egyúttal bejelentette, hogy a szerdára tervezett védelmi kerekasztalt újabb egyeztetések követik majd, mert összehangolt, szoros együttműködésbe kezdenének a többi ellenzéki párttal.
Az üzlet felülírta az emberek iránti elhivatottságot. Az első pillanattól kezdve csak saját magukkal törődtek. Az értékek, a demokrácia hidegen hagyta őket
– reagált az SaS elnöke, Branislav Gröhling a legfrissebb fejleményekre, melyek szerint a kormányfő, Robert Fico (Smer) megegyezett az egykori hlasos lázadókkal, akik a továbbiakban is támogatni fogják a koalíciót. Gröhling úgy véli, ha a Samuel Migaľ körül tömörülő képviselők számára valóban fontosak lettek volna az általuk gyakran emlegetett nagyobb célok, akkor „nem állnak össze a korrupt Smeresekkel”.
Kapcsolódó cikkünk
A Kormányhivatal közlése szerint írásbeli megegyezés született Robert Fico miniszterelnök, valamint a Hlasból kivált két független képviselő, Samuel Migaľ és Radomír Šalitroš között. A megállapodást követően stabilabb parlamenti többsége lehet a kormánynak, a pontosabb részletekről egyelőre nem tudni.
A megállapodást kora délután rögzítették a tömör közlemény szerint, az egyezség célja, hogy stabil többséget biztosítson be magának a kormánykoalíció. Azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan mi is volt a megállapodás tárgya – a miniszterelnök korábban egy minisztériumot ajánlott a képviselőknek.
Ján Ferenčák, a harmadik érintett neve közvetítőként szerepel a közleményben, több előzetes jelzés szerint éppen a jelenlegi késmárki polgármester kaphatna egy pozíciót a kormányban.
A közlemény szerint a részletekről és a koalíciós többség rendezésének további menetéről a következő órákban vagy napokban kapunk bővebb információkat.
Kétoldali megerősítés
A megegyezés tényét Samuel Migaľ is megerősítette a Facebook-oldalán. Elmondása szerint „hosszú és megeröltető” tárgyalásokat követően született meg az egyezség, melynek értelmében később is tudják támogatni a kormánykoalíció programját. Migaľ hangsúlyozta, nem a személyes tisztségek és előnyök miatt akartak megegyezni, hanem azt szerették volna, hogy az „ígéretek helyett konkrét eredményekkel járjon” a politika.
„Néha fontosabb harcba menni, mint elhagyni a csatamezőt és sorsára hagyni a dolgokat. Mindent megtettünk, hogy át tudjuk ültetni a valóságba a vízióinkat”
– jelentette ki a képviselő.
A Hlas elégedetlen képviselőivel január óta már kisebb-nagyobb intenzitással zajlottak az egyeztetések, de a megállapodást jelentősen nehezítette, hogy a Hlas januári rendkívüli kongresszusán kizárták a pártból Migaľt és Šalitrošt, miközben Ján Ferenčák nem mutatott hajlandóságot az együttműködésre a kormánnyal annak ellenére sem, hogy a Hlasban maradt.
A képviselők nélkül a kormány csak a legszűkebb többséggel, 76 képviselővel rendelkezne, a fejlemények után viszont elméletben mind a 79 eredeti mandátumával rendelkezhet a koalíció.
Nehéz idők jönnek
Ficónak nem lesz könnyű dolga. Precedens teremtett, amely azt üzeni a képviselőknek, ha lázadnak és tüntetnek, akkor pozícióhoz juthatnak. A kormány olyan haszonlesőkkel lesz tele, akik bármikor képesek lesznek zsarolással sakkban tartani az egész koalíciót
– mutatott rá az SaS vezetője, akinek véleményét a Progresszív Szlovákia elnöke, Michal Šimečka is osztja.
„Bár most lepaktáltak egymással, ez az állapot csak addig fog tartani, amíg a közeljövőben nem jön valaki, aki újabb követelésekkel áll elő” – jósolt Šimečka.
Szorosabb együttműködés jön
A koalíció újbóli egyesülése az ellenzéknek is ébresztőként szolgált. Az SaS nagyjából egy héttel ezelőtt állt elő azzal a felvetéssel, hogy az ellenzéki pártok egy kerekasztal keretében tárgyaljanak napjaink legégetőbb kérdéseiről. Első témaként a biztonságpolitikát jelölték meg, az egyeztetésre a tervek szerint március 19-én kerül majd sor. Bár a találkozó még nem zajlott le, az SaS máris jelezte, egyeztetések egész sorával készülnek.
Csokorba gyűjtünk minden olyan ügyet, ami kapcsán közös nevezőre tudunk jutni. Ezekre a problémákra megoldási javaslatokat is kínálunk majd, amiket folyamatosan a nyilvánosság elé szeretnénk tárni, hogy tudassuk a közvéleménnyel, mi bármikor készen állunk, hogy átvegyük a stafétát
– közölte a Branislav Gröhling.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »