A klímaváltozás hatása a bortermelésre

A klímaváltozás hatása a bortermelésre

A jégbor (Eiswein) az édes borok kedvelőinek különleges csemegéje. A 2024/25-ös szüreti évben azonban ismét elmarad a kiadós szüret. A borászok szerint az éghajlatváltozás az oka.

Illmitz - Erster Eiswein von Tschida und Lang gelesen - BVZ.at

Hans Tschida – bvz.at

Burgenlandban tavaly februárban volt néhány fagyos éjszaka, de a jégborszürethez nem volt elég hideg. A jégborhoz ugyanis a szőlőt megfagyva kell szüretelni és préselni. Ekkor érhető el a legjobb gyümölcscukor-sav arány. A forró nyár miatt azonban a szőlő cukortartalma annyira megnő, hogy a szőlő már nem tud megfagyni.
A jégbor szüreteléséhez mínusz 15 és mínusz 20 fok közötti hőmérsékletre van szükség – magyarázta Hans Tschida, többszörös díjnyertes illmici – németül: Illmitz – édesbortermelő.

map of Illmitz

Az ősi borváros a Fertő-tó mellett – nona.net

Hírdetés

A jégbornak szánt szőlőt ezért korábban szüretelték, és Beerenauslese és Trockenbeerenauslese borokká dolgozták fel. Tíz évvel ezelőttig szinte minen évben lehetett jégborhoz kellő szőlőt szüretelni. Az éghajlatváltozás miatt azonban egyre ritkábban szüretelnek megfelelő szőlőt – nemcsak Burgenlandban, hanem Ausztria más borvidékein is.

Illmic ősi magyar címere – wikipedia

Tschida elmondta, hogy 2020-ban szüretelt jégborhoz kellp szőlőt, majd a következő két évben elmaradt a megfelelő szüret. A 2023-as év aztán nagyon jó év volt, amikor december 4-én tudott szüretelni, s ez ideális volt.

A tavalyi szüretből még van jégbor, de a készletek az erős kereslet miatt fogyóban vannak – emlitette az Ilmici bortermelö.
Jégbort Európában csak Ausztriában, Németországban és kis mennyiségben Luxemburgban állítanak elő hagyományos szüreti módszerekkel. 2024-es ún. jégborszüret Németországban és Luxemburgban is elmaradt.

Az ORF tudományos gloasszája nyomán.

Prof. Dr. em. Makovitzky József (Univ. Heidelberg es Univ. Freiburg i. Br.)
 


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »