A kivételezettek darabokra hulló országa

A kivételezettek darabokra hulló országa

Tavaly február utolsó napján azt hittük, a szociáldemokráciának csúfolt birodalom összedőlt, s jobboldali politikai irányt vesz Szlovákia, amelynek egyik fontos jellemzője lesz a kivételezettek rendszerének ledöntése. Egy év sem telt el, s rá kellett jönnünk a koronavírus sújtotta mindennapokban, az elsőbbségi rendszer megmaradt, de társult hozzá az amatőrizmus legmagasabb foka.

A hírek világában dolgozva az ember akarva akaratlanul is elborzad. Nap mint nap növekszik a szlovák kormányon belüli őrület,

a miniszterelnök tisztánlátásának mértéke régen elérte a zérót, miközben az ellenérzések az egekbe szöktek. Nem csupán a valódi egyszerű emberek körében, hanem a koalíción belül is.

Bart Simpson figurája és hangfelvételek kerülnek elő, miközben a két legnagyobb kormánypárt vezére közül az egyik tömeggyilkosként mutatja be a másikat. Ennek ellenére elmozdítani nem akarja,

felelősséget vállalni sem kíván, de mindenkit támad, aki másként gondolkodik. Méghozzá a legdurvább módon.

A falusi kocsmában nem engednek meg egymással szemben olyan kommunikációt a kollégák, mint a kormányon belül, s az oltások elkezdése után nem egész három héttel azt is megtudjuk, ez a legnagyszerűbb egyszerű ember szerint nem megoldás. Ilyen módon teszi semmissé azok munkáját, akik megpróbálták meggyőzni a kétkedőket, s remény adtak a napról napra félelemben élőknek.

Kereshetnék erre a politikai szereplőre jelzőket, de inkább nem fogok, mindenkinek meghagyom ezt a nemes feladatot.

Hírdetés

Ezen utópikusnak tűnő helyzetben az egyetlen szlovák világbajnok teniszező, Dominika Cibuľková elsőbbségi oltása olyan botrányt kavart, ami után kiderült, nem a celebéletet folytató egykori sportoló, hanem más „listán kívüli” személyek is hamarabb kaptak védőoltást, mint ahogy sorra kerülhettek volna. Az olimpiára készülő kajakosok esetét még talán lenyelné a közvélemény, de azt, hogy az egészségügyi tárca egy-egy kivételezett alkalmazottjainak is járt az oltás, már nehezen. Főként úgy, hogy a héten a kormányfő kétszer is megismételte a sajtótájékoztatóin, nincs elég oltás, ezért is kell tesztelni, erről pedig természetesen nem ő, hanem az EU tehet.

Amúgy meg nincs semmi újdonság nincs abban, hogy léteznek egyenlőbbek,

hiszen Štefan Holý miniszterelnök-helyettes ügye után kiderült, nagyságrendileg kilencezren voltak azok, akiknek ilyen vagy olyan okból kifolyólag nem kellett betartaniuk a karanténszabályokat a külföldi útjuk után.

Nem kell magyaráznom, milyen közhangulatot képesek kelteni ilyen információk akkor, amikor az ország vezetése azt akarja elhitetni az emberekkel, otthon kellene maradni és a lehető legkevesebbszer találkozni a szűk családon kívül bárkivel. Sőt, újabb tesztelésre akarják majd rávenni a polgárokat, máskülönben munkába sem mehetnek majd. Közben pedig a legfelsőbb szinten nem tudják megfelelően kommunikálni a történeteket, s legalább részben megelőzni azt, hogy minderről a médiából szerezzünk információt.

Teszem hozzá, a sajtó szereplői közt is vannak olyanok, akik kivételesen gyorsan jutnak hozzá olyan információkhoz, amiről még a hatóságok sem tudnak.

Az ember azt gondolja, a nagy változtatások ellenére továbbra is alulteljesítenek a bűnüldöző szervek és a bíróságok, de sokkal valószínűbb, valakik szándékosan adnak ki információkat.

Eközben a kormány vezetője szeretne mindent két elődjére kenni, s nem veszi észre, még mindig kíméletesebb eszközöket használnak vele szemben, mint amilyeneket tőle ellenzékben megszoktunk.

A helyzet pedig fokozódni fog a kommunikációs csatatéren, csak remélni tudjuk, hogy közben az egészségügyi dolgozók, a tudósok, az egyszerű mindennapi hősök,

akik munkájukkal biztosítják a rendszer működését, isteni segítséggel megoldják a járvány körüli kihívásokat, mert láthatóan az ország vezetése leginkább önmagával van elfoglalva a lakosság védelme helyett.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »