A kék fény, amelyet például a számítógépek képernyői vagy a smartfonok kisugároznak komoly veszélyt jelenthet a szemünkre.
Különböző világítótestek, mint a xenongázt tartalmazó fénycsövek vagy a LED-égők ugyancsak károsíthatják a szem szerkezetét.
Erről a pozsonyi Ciril és Metód Kórház szemészeti klinikájának vezetője, Petr Kolář tájékoztatta a szlovák hírügynökség munkatársát.
Kifejtette: ennek a fénynek rövidebb a hullámhossza, de nagyobb az energiája, mint más fényforrásoknak. Ha ez a fény hosszabb ideig éri a szemet, a szaruhártya fájdalmas gyulladását okozhatja, felgyorsíthatja a szürkehályog kialakulását, de akár az ideghártya (retina) károsodását – úgynevezett makuladegenerációt – is kiválthatja.
A makuladegeneráció nem korrigálható szemüveggel. A javulás érdekében olyan anyagokat kell a szervezetbe juttatni, amelyeket nem képes előállítani.
Ez megtalálható a színes zöldségben és a gyümölcsökben, esetleg patikában beszerezhető gyógyszerekben.
A recehártya károsodása nagyobb mértékben veszélyezteti a világos szemű – kék vagy zöld szemszínű – embereket, mivel az ő retinájukban kevesebb olyan pigment található, amelyek kiszűrik a kék fény káros összetevőit.
A főorvos azt is ajánlja, hogy lefekvés előtt, kivált sötétben már ne használjunk mobiltelefont, mert az alvászavarhoz is vezethet. A kék fény csökkenti a melatonin hormon képződését, amely szabályozza az alvási ciklusokat.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »