Akár Justin Trudeau kanadai miniszterelnök székébe is kerülhet a szabadságkonvojként elhíresült, a kötelező oltás ellen tiltakozó tüntetéssorozat elhibázott kezelése. Egy friss felmérés szerint a kanadaiak szigorúan lépnének fel a blokádban részt vevőkkel szemben, a pénzbírságot és börtönbüntetést is sokan támogatják.
A Maru Public Opinion február 9. és 10. között végzett reprezentatív kutatása a szabadságkonvojként elhíresült tüntetésekről és a kanadai miniszterelnök felelősségéről is kérdezte a közvéleményt. Kiderült ugyanis, hogy a válaszadók 56 százaléka egyáltalán nem szimpatizál a tüntetőkkel, sőt kétharmaduk szerint a tiltakozók veszélyeztetik a demokráciát, így akár a hadsereget is bevetnék ellenük, hogy eltávolítsák a tiltakozó kamionokat és autókat a fontosabb csomópontokról. A válaszadók ugyancsak kétharmada pénzbírsággal és börtönbüntetéssel sújtaná a blokádban résztvevőket.
Hetek óta hangos a kanadai és a nemzetközi sajtó azoktól a zömében kamionos tüntetőktől, akik a kötelező oltás, a QR-kódos országba történő beléptetés és a Justin Trudeau vezette liberális kormány politikája ellen tüntetnek, járműveikkel megbénítva több határátkelőt és forgalmas utakat Kanada több városában. A felmérésben részt vevők körülbelül fele minősítette „gyengének” és „alkalmatlannak” a miniszterelnököt, sőt sokak szerint (44 százalék) egyenesen felbujtója volt az eseményeknek, míg mások úgy vélik (45 százalék) ezentúl nem neki kellene vezetnie a Liberális Pártot sem. A válaszadók csupán 17 százaléka vélte úgy, hogy Trudeau erősnek mutatkozott a tüntetések leverésében, és minden lehetőséget megragadott a helyzet megoldása érdekében. Hasonló arányban voltak azok (16 százalék), akik az elmúlt hetek eseményei függvényében Trudeau-ra szavaznának, ha most lennének a választások.
Legutóbb Brian Mulroney (Kanada miniszterelnöke 1984–1993 között – a szerk.) utolsó napjaiban láttam ehhez hasonló számokat”
– nyilatkozta John Wright, a Maru Public Opinion ügyvezető alelnöke. A veterán közvéleménykutató hozzátette:
Trudeau korábban „senkiknek” bélyegezte a tüntetőket, akikkel nem volt hajlandó találkozni, valamint a blokádok leküzdésében sem vállalt közvetlenül szerepet. A Maru kutatása szerint a kanadaiak 53 százaléka véli úgy, hogy Trudeau nem egy miniszterelnöktől elvárható módon viselkedik a jelenlegi helyzetben.
Trudeau felvehetné végre a miniszterelnöki öltönyét”
– bírálta a miniszterelnök munkáját a Bloc Québécois balközép ellenzéki párt vezetője, Yves-François Blanchet.
Justin Trudeau múlt pénteken Joe Biden amerikai elnökkel tárgyalt telefonon, elsősorban a két országot érintő határ menti blokád ügyében. Ezt követően tisztították meg a blokád alól a kanadai hatóságok a két ország közötti legforgalmasabb átkelőt, az Ambassador Bridge-et, de további felszámolásokra nem adott utasítást a kanadai miniszterelnök. Peter Sloly ottawai rendőrfőnök pénteken megerősítette, hogy a tüntetők leverésének legnagyobb korlátja a rendőrök hiánya, ezért továbbra is sürgeti az állomány 1800 fővel történő bővítését.
Látszólag megelégelte a szövetségi kormány lassúságát Doug Ford, Ontario tartományának vezetője, ezért pénteken szükségállapotot hirdetett ki, ezzel
Az ország legnépesebb tartományában ezentúl akár százezer kanadai dollár pénzbírságot és egy év börtönbüntetést is kaphatnak a blokádban résztvevők. Ontario tartomány szigorítására válaszul, szombaton egyeztetésre hívta a tartományok vezetőit Trudeau, biztosítva őket
A szabadságkonvoj támogatására más országokban szolidaritást vállaló tüntetések kezdődtek, így például Franciaországban, Új-Zélandon és az Egyesült Királyságban is, de ezeket eddig visszaszorították a hatóságok. A holland konvoj a tervek szerint hétfőn Belgiumba indul, amelyre a belga hatóságok nagyobb rendőri erővel készülnek, és kijelentették, hogy nem fogják beengedni a tüntetőket országukba.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »