A helyi fűszeres nejével menekült Puccini a dühös férj elől

A helyi fűszeres nejével menekült Puccini a dühös férj elől

Puccini élete előre elrendeltetett már, amikor megszületett, hiszen családja több generációra visszanyúlóan zenészekből, karmesterekből és operaénekesekből állt. Első zene óráit nagybátyjától, az egész Itáliában ismert és elismert, Fortunato Magitól kapta. Kezdetekben furcsa módon Magi tehetségtelen és lusta gyerekként jellemezte, de ahogy telt az idő el kellett ismernie, hogy tanítványának mesteri érzéke van a zenéhez.

Giacomo Puccini zenész családba született, ahol a hangszerek és a muzsika a mindennapok része volt. Első mestere, nagybátyja, Fortunato Magi először tehetségtelennek és lusta tanítványnak tartotta, de a fiatal Puccini hamar rácáfolt erre, miután Verdi operája megváltoztatta a hozzáállását. Magánéletében azonban megmaradt szélsőségesnek, bohém életmódja, vadászkalandjai, és az autóversenyzés ugyanúgy az élete része maradt, mint a zene.

Kezdetben mestere nem tartotta tehetségesnek, nem jósolt neki nagy jövőt. Lusta volt és figyelmetlen, aztán valami történt, valami megváltozott, ez a változás valószínűleg akkor következhetett be, amikor az ifjú először nézte végig Verdi egyik operáját és elhatározta, hogy ő is ilyen műveket szeretne alkotni.

Nagyságra ítélve

Nem meglepő, hogy könnyen felvételt nyert a Milánói Konzervatóriumba, ahol hamar kedvenc műfajává vált az opera. Kicsapongó életmódjának állított emléket a Bohémélet című művében. Melyet napjainkban az egyik legkedveltebb és legnépszerűbb művei között tartanak számon, a korszakban viszont más szerző is írt művet ugyanezzel a címmel. Az itáliai nézőközönség pedig éveken keresztül vitázott, hogy melyik a jobb minőségű darab.

Sikeres zeneszerzői karrierje ellenére, magánéletében számos problémával kellett szembenéznie. Busás fizetése mellett, szinte folyamatosan pénzügyi gondokkal küszködött.

Giacomo Puccini, a csalfa zeneszerző

Hírdetés

Párkapcsolatai terén sem volt szerencsésebb, hiszen egyik viharos románcból a másikba menekült. Miután tanulmányait befejezte visszatért szülővárosába, Luccába és viszonya lett Elvira nevű tanítványával, akinek zongora órákat adott. Ezzel csak az volt a probléma, hogy a nő éppen a helyi fűszerkereskedő felesége volt. Puccini gyakori látogatásainak köszönhetően hamar áldott állapotba került és hogy a népharagot elkerüljék el kellett hagyniuk a települést. A házasság azonban csak jóval később került szóba, mivel a megcsalt férj nem akart a feleségétől elválni. Meg kellet várniuk a férj halálát. Ez az élménye több operájához is ihletként szolgált.

Pucci azonban nem érte be újdonsült feleségével és további hódítások után nézett. Elvira természetesen féltékeny volt, nemcsak mindenhová követte férjét, de magánlevelezéseit is elolvasta. Előfordult, hogy Elvira a végsőkig ment és Puccini lebukott szeretőjét öngyilkosságba kergette. Az operaszerző váltig állította, hogy az ilyen afférokra szüksége van, hiszen olyan érzéseket keltetettek benne, amiket műveiben is próbált kifejezni. Szeretői között egyaránt találhatunk olyan előadókat, mint Emmy Destinn és Maria Jeritza, de a szobalányok és szomszédai társaságát sem vetette meg.

Szabadidejében a házaságban élő nők elcsábításán kívül, két nagy hobbijának az autóversenyzésnek és a vadászatnak is hódolt. Az előbbi következtében 1903-ban súlyos balesetet szenvedett, de még ekkor sem állt le a munkával és tolószékében dolgozott tovább.

Mindezen események ellenére a művészet iránti elkötelezettsége végig töretlen maradt. Emberfeletti elhivatottságának és maximalizmusának köszönhetően olyan műveket sikerült alkotnia, melyek nemcsak teljesen egyedülállóak voltak, de kiállták az idők próbáját és napjainkig nagy népszerűségnek örvendenek a komolyzenét kedvelők körében.

Élete a gégerák miatt tragikus hirtelenséggel 65 éves korában fejeződött be.

Puccini zavaros életmódjának ellenére első nyereséges operájának bevételét arra használta, hogy visszavásárolja a szülei által eladni kényszerült családi fészket. Az épület mai napig a tehetséges operaíró leszármazottjainak tulajdonában van és mutatós múzeumot rendeztek be ősük tiszteletére.

 


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »