A palesztinai Betlehemben, Jézus születésének helyszínén ünnepelték vízkeresztet a Szentföldi Ferences Kusztódia szerzetesei, akik január 5-én reggel indultak útnak Jeruzsálemből Francesco Patton kusztos vezetésével.
Jézus megjelenését ünnepeljük: megjelent minden népnek, akiket a „háromkirályok”, a napkeleti bölcsek képviselnek.
– fogalmazott Francesco Patton kusztos, amikor a jeruzsálemi plébánia küldöttségét fogadta, akik vele tartottak Betlehembe január 5. reggelén.
Betlehem felé tartva a szentföldi kusztos és a küldöttség megállt Mar Eliasnál, ahol a Beit Jala-i közösség és a Gyermekek határok nélkül (Children without Borders) szervezet sportprogramjának résztvevői várták őket. A rendezvény megvalósulását a kusztódia támogatta a Szentföldi Ferences Alapítványon keresztül.
Miután átértek a Jeruzsálem és Betlehem közötti határátkelőn Ráhel sírjánál, a „Csillag úthoz” érkeztek el, amelyen a hagyomány szerint a Szent Család is haladt. Innen indult a Születés-bazilikához a körmenet, amelyen a betlehemi Terra Sancta Cserkészcsapat is részt vett – az 1932-ben alapított szervezet az egyik első cserkészcsapat volt Palesztinában.
A kusztos és a szerzetesek a Te Deum hangjaira léptek be a Szent Katalin-bazilikába, ahol rövid imádság és kölcsönös üdvözlés következett. „Azt énekeltük: »Te vagy Uram, én reményem, ne hagyj soha szégyent érnem« – akkor nem ér soha szégyen, ha reménységünket Jézus Krisztusba vetettük – mondta Francesco Patton. – A remény minden más módja szükségszerűen kudarcra van ítélve.”
Idén az ünnepélyes vízkereszti liturgiának különleges ízt adott az, hogy a szentév részeként ünnepelték, amint azt homíliájában a kusztos is hangsúlyozta. A bölcsek utazását valódi, Istent kereső zarándoklatként írta le, melynek végén a gyermek Jézusban találják meg Istent –
„Ahhoz, hogy megtaláljuk Jézust, el kell indulnunk, és a remény zarándokaivá kell válnunk. Ferenc pápa emlékeztet rá: az útnak indulás jellemző azokra, akik az élet értelmét keresik. A bölcsek példáját követve mi is a remény zarándokaivá válhatunk.”
A napkeleti bölcsek az utazás módját is megmutatják:
Ezután a kusztos felolvasott egy rövid imát a reményről, amelyet a szentföldi ordináriusok ajánlottak a hívek figyelmébe szentévi üzenetükben.
A háromkirályok, a napkeleti bölcsek is ennek az ünnepnek a „csillagai”, „sztárjai” (az angol star szó jelentése: csillag – a szerk.), és az egész emberiséget jelenítik meg, akik előtt Jézus meg akart jelenni. Ezért a nap tényleges liturgiái mellett január 6-án délután hagyományosan három szerzetes a háromkirályokat megjelenítve vonul a grottóhoz, majd ajándékokat adnak át a helyi keresztény híveknek.
Luis Enrique Segovia OFM, a betlehemi rendház gvardiánja vitte az aranyrózsát, amelyet VI. Pál pápa ajándékozott a Születés-bazilikának. Alberto J. Pari OFM, a kusztódia titkára vitte a tömjént, amellyel a Születés barlangjában megtömjénezték a Jézus megjelenésével különösen összefüggő pontokat: az ezüstcsillagot, a jászolt és a háromkirályok oltárát. Jad Sara, a gyengélkedő vezetője vitte a mirhát és az illatos olajat, amelyet temetésnél használtak.
A barlangtól körmenetben vonultak a szerzetesek: háromszor kerülték körbe a Szent Katalin-templom kerengőjét. A menetet a háromkirályok vezették, miközben ajándékokat osztogattak a híveknek: tömjénszemeket, mirhát, míg a kusztos a trónon ülő kisded Jézust ábrázoló szobrot tartott fel a híveknek hódolatra.
Forrás és fotó: Custodia Terrae Sanctae
Verestói Nárcisz/Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »