A Hamász egy olyan megállapodásra törekszik a gázai háború lezárásáról, amelynek része lenne az összes még fogva tartott túsz egyszerre történő szabadon engedése és egy ötéves tűzszünet – közölte szombaton a palesztin szervezet egy névtelenséget kérő tisztségviselője.
A Hamász küldöttsége Egyiptomban találkozik a közvetítőkkel. Április 17-én a Hamász még elutasította Izrael javaslatát, amely egy 45 napos tűzszünetet kínált volna tíz élő túsz szabadon engedéséért cserébe.
A Hamász következetesen azt követeli, hogy a tűzszüneti megállapodás vezessen a háború teljes befejezéséhez Gázában, az izraeli csapatok teljes kivonásához, a foglyok kicseréléséhez, valamint a humanitárius segélyek azonnali bejutásához– emlékeztetett az AFP.
Izrael ellenben továbbra is azt követeli, hogy minden túszt engedjenek szabadon, és hogy a Hamászt, valamint más fegyveres csoportokat is lefegyverezzék a Gázai övezetben. Az izraeli hadsereg nem kommentálta azonnal a mostani híreket.
A palesztin egészségügyi minisztérium adatai szerint az izraeli hadjárat március 18-i újraindítása óta legalább 2062 palesztin vesztette életét. Ezzel az október 7-én, 2023-ban kezdődött háború áldozatainak száma legalább 51 439-re nőtt – közölte az AFP.
Az összesen 251 túsz közül, akiket a palesztin fegyveresek október 7-én raboltak el Izrael területéről és hurcoltak Gázába, jelenleg még 58-an vannak fogságban, közülük 34-ről az izraeli hadsereg már úgy véli, hogy meghaltak. Izrael többször hangsúlyozta, hogy a katonai offenzíva célja a Hamász rákényszerítése a megmaradt túszok szabadon engedésére.
Teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »


