A Nyíregyházi Egyházmegye Hitoktatási Irodája minden évben kínál hitoktatóinak, katekétáinak lehetőséget arra, hogy tudásban, lelkiekben és közösségben erősödjenek, fejlődjenek. A november 9-i szakmai képzésen Erdei Sándor gyermekvédelmi szakértő, a Nyíregyházi Egyházmegye fenntartásában működő Szent Miklós Gyermekvédelmi Központ vezetője tartott előadást.
A nyár végi lelkigyakorlatot követően szeptemberben elindultak a szakmai képzések a katekéták számára, félévenként két alkalom adott a szakmai fejlődésre.
Az első alkalmat november 9-én tartották, mintegy húsz hitoktató részvételével. A nap a Szent Miklós-ház kápolnájában kezdődött, ahol Szabó Tamás pasztorális helynök köszöntötte a megjelenteket és vezette az imádságot.
Szabó Tamás elmélkedésében arról a hivatásról beszélt, amelyet a katekéták választottak „Isten örök meghívóinak közvetítőiként, Krisztus örömhírének postásaiként, de sokkal inkább magvetőként” – fogalmazta meg metaforikusan a hitoktatói hivatás mibenlétét.
Magvetőként pedig „az örök Magvetőnek válunk munkatársaivá” – helyezte nagyobb távlatokba azt a tevékenységet, melyet napról napra végeznek a katekéták a gyermekek között. S a vetőkre jellemző, hogy a jövőben élnek, mert mindig a jövőt tervezik, azt készítik elő, így tehát reménytelenül optimisták.
– bontotta ki a képet.
Más az, aki vet, és más az, aki arat – idézte János evangélistát. De ki ad kenyeret a magvetőnek? – tette fel a kérdést, melyet meg is válaszolt: a gazda. „Az a Gazda, Aki valakit meghív arra, hogy társa legyen a vetésben, a bizalom továbbadásában, hogy az örök jövőt építse, az
A munkában és elhívásban való helytállás biztatásaként Szent Pál szavait olvasta fel, s adta oda személyesen a jelen lévőknek: „Aki pedig magot ad a magvetőnek és kenyeret juttat eledelül, megsokasítja majd a ti vetéseteket is, és megszaporítja igazságotok gyümölcsét.”
Ezt követően került sor Erdei Sándor gyermekvédelmi szakértő, a Nyíregyházi Egyházmegye fenntartásában működő Szent Miklós Gyermekvédelmi Központ vezetőjének az előadására.
A szakember már harmincnégy éve foglalkozik gyermekvédelemmel, ebből a szaktudásból osztott meg ezen a napon alapvetéseket a témában a jogokat és kötelezettségeket vizsgálva, valamint abban adott támpontokat, hogyan tudják felismerni és segíteni a veszélyeztetett – bántalmazott vagy elhanyagolt – gyermeket. A gyermekvédelmi előadások két részletben hangzottak el, és lehetőség volt kérdések megfogalmazására is.
Szöveg és fotó: P. Tóth Nóra
Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »