Módosításokkal fogadta el szerdai ülésén a szenátus a gyerekpénz lépcsőzetes növelését előíró 2020/123-as sürgősségi kormányrendeletet, amelyet Klaus Iohannis államelnök korábban visszaküldött a parlamentbe újbóli megfontolásra.
Az Agerpres hírügynökség értesülése szerint 75 szenátor voksolt a jogszabály elfogadása mellett, 56 pedig ellene.
A szenátus jogi és munkaügyi bizottsága szerdán pozitívan véleményezte a gyerekpénzt szabályozó kormányrendeletet elutasító törvény újbóli megfontolására irányuló kérését, és a rendelet elfogadását lehetővé tevő törvény elfogadására tettek javaslatot.
A sürgősségi rendelet előírta a gyerekpénz megduplázását, azonban a növelést szakaszokra osztotta.
Első szakaszban, augusztus elsejétől 20%-kal nőtt volna a juttatás, 2021-ben és 2022-ben pedig évente kétszer – január elsején és július elsején – szintén 20-20 százalékkal. 2023-tól kezdődően pedig az éves inflációs ráta értékével nőtt volna a juttatás minden évben.
A plénum által elfogadott módosított jogszabály azt írja elő, hogy 2021 januárjától nő 20%-kal a juttatás, 2022 januárjától kezdődően a „gyermekpénz” automatikusan nő az éves inflációs ráta értékével.
A képviselőház augusztus 19-én utasította el az 1993/61-es törvény 3. cikkelyét módosító 2020/123-as sürgősségi kormányrendeletet, amely a gyermeknevelési támogatás (gyermekpénz) többlépcsős emelését írja elő. A kormány megtámadta a jogszabályt az alkotmánybíróságon, a taláros testület azonban elutasította az óvást.
Klaus Iohannis államfő november 13-án visszaküldte a parlamentnek a családi pótlékot, közismert nevén gyermekpénzt szabályozó kormányrendeletet elutasító törvényt.
Az államfő azzal indokolta kérését, hogy a kormány a gyermekpénz lépcsőzetes növelését írta elő, oly módon, hogy az összeg biztosítható legyen a jelenlegi körülmények között.
Az ügyben a képviselőház lesz a döntő fórum.
Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »