Ma kellene szavaznia a parlamentnek Igor Matovič pénzügyminiszter javaslatáról, amelynek értelmében 500 eurós utalványokat kapnának azok a 60 év felettiek, akik felveszik vagy már felvették a harmadik oltást.
A javaslat nagy valószínűség szerint nem megy keresztül a parlamenti testületen, legalábbis tegnap még kicsi volt a jóváhagyásának az esélye. A pénzügyminiszternek láthatóan nem sikerült megnyernie a javaslatához szükséges új szövetségeseket, akikre azért lett volna szüksége, mert az SaS képviselői előre jelezték, hogy nem szavazzák meg a javaslatot.
Az ellenzék támogatásának elnyerése érdekében Matovič még azt is felajánlotta, hogy az 500 eurós utalvány mellé további 100 eurót adjanak, aminek az elköltése nem lett volna kötött.
Az ellenzéki pártok reakció szerint azonban úgy tűnik, hogy ez teljesen felesleges volt.
Igor Matovič kezdeményezésének valószínű kudarca fokozza a lakosság egyes csoportjainak kötelező védőoltásáról szóló tárgyalások intenzitását. Az ötlet mellett Eduard Heger miniszterelnök nyilvánosan kiáll, egyelőre azonban még a pártjában (OĽaNO) sincs biztos támogatottsága ennek.
A témában neves szlovák közgazdászok is véleményt nyilvánítottak, akik egyértelműen ellenezték a motivációs 500 eurós utalványokat, támogatták viszont a kötelező védőoltás tervét.
A Gazdasági Elemzők Klubjának 56 tagja közül 30-an szavaztak az 500 eurós motiválási javaslat kérdésében, és a válaszaik egyértelműen a pénzügyminiszteri koncepció ellen mennek. A gazdasági szakértők négyötöde úgy véli, hogy az oltási utalványok nem hatékony eszközök az alacsony átoltottság problémájára. És nagyjából azonos csoportjuk szerint ez az eszköz az érintett szektorok problémáinak megoldására sem jó. 90 százalékuk pedig az 500 eurót aránytalanul nagy összegnek tartja motivációként.
A Gazdasági Elemzők Klubja állásfoglalásában a pénzügyminisztert hibáztatja, hogy egy ekkora javaslathoz nem készült semmilyen tanulmány vagy elemzés a probléma egyéb alternatív megoldásairól.
A gazdasági elemzők szerint ebben az esetben az államnak az időhiány ellenére is kisebb mintákon tesztelnie kellett volna az intézkedést. A Denník E által készített panelban a válaszadó 16 gazdasági szakember közül 15-en támogatták a kötelező védőoltást, a véleményeik csak abban különböznek, hogy kire kellene annak vonatkoznia, és milyen szigorú szankciókat kellene kiszabni a kötelező védőoltást megtagadó személyekre.
A szankciókra vonatkozó javaslatok közt szerepelt például az is, hogy a 13. nyugdíjra való jogosultságot az oltás felvételéhez kötnék.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »