A fiatalok körében új trend hódít

A fiatalok körében új trend hódít

El tudja képzelni, hogy nyaralni megy anélkül, hogy szólna a felettesének? Külföldön sok fiatal felnőtt gyakorolja ezt a „csendes nyaralásnak” (quiet vacationing) nevezett tevékenységet. Bár elsőre ez a trend furcsának tűnhet, kialakulásának okai annál világosabbá teszik számunkra, hogy bizony ennek igenis van létjogosultsága.

Az utóbbi időben olyan munkatrendek jelentkeztek Szlovákiában, mint a „quiet quitting” vagy a „quiet hiring”. Amint arról az Euronews portál is beszámolt, a „quite vacationing”, vagyis a csendes szabadság különösen népszerűvé vált a fiatal munkavállalók körében. Ezt a Harris Poll friss felmérése is megerősítette.

A csendes szabadság fogalma alatt azt a tevékenységet értjük, amely során az alkalmazottak hivatalos értesítés nélkül vehetnek ki szabadságot.

Az online felmérésben összesen 1170 18 év feletti amerikai alkalmazott vett részt április folyamán.

Az alkalmazottak a csendes nyaralások során úgy oldják meg a munkában való részvételt, hogy produktivitás látszatát keltve beidőzítik e-mailjeiket.

„Szabadságot kérnék, de nem merek”

Hírdetés

Miért vesznek ki szabadságot a dolgozók anélkül, hogy tájékoztatnák főnökeiket? A válasz kicsit összetettebb, mint gondolnánk.

A felmérésből kiderült, hogy nem arról van szó, hogy az alkalmazottaknak nincs elég fizetett szabadságuk, a probléma abból adódik, hogy gyakran a megadott napokat sem hagyhatják ki, vehetik ki. A válaszadók több mint háromnegyede elégedett cége üdülési politikájával. Ennek ellenére a csendes nyaralás kihasználásának legjellemzőbb oka máshonnan ered.

A megkérdezettek több mint fele nyilatkozott úgy, hogy munkaidőn kívül válaszol e-mailekre, ebédszünetben ellenőrzi-e a munkahelyi üzeneteket, és a normál munkaidőn kívül részt vesz-e a munkával kapcsolatos rendezvényeken.

„A vállalatoknak fontolóra kell venniük átlátható és egyszerű szabadságkérési protokollok létrehozását. Fontos volna, hogy enyhítsék a szabadságkéréssel kapcsolatos szorongást”

– mondta Libby Rodney, a The Harris Poll stratégiai igazgatója.

Szerinte ez a cégek felelőssége, csak ők tudják megakadályozni az előbb említett tendenciát. Elég, ha olyan munkahelyi atmoszférát teremtenek, amelyben a dolgozók jól érzik magukat, és nem félnek kapcsolatba lépni feletteseikkel. Ezt a mentalitást nem csak a külföldi cégeknek kéne elsajátítaniuk, hanem a Szlovákiában lévőknek is.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »