Megalakulásának 75. évfordulóját tartja a Szlovákiai Magyar Társadalmi és Közművelődési Szövetség, a Csemadok. Története a tagok, az alapszervezetek, a kulturális rendezvények története, a csendes ellenállásé, az elköteleződés, a magyar megmaradás és a szülőföldhöz ragaszkodás története. A felvidéki magyarság 75 éves története. Erről tanúskodnak a csemadokosok vallomásai. A komáromi Bajnok Évát kérdeztük.
Én beleszülettem a Csemadokba, s ezt számomra eleinte a szüleim jelentették. Az édesapám, Bajnok István Prágában az Ady Endre Diákkör elnöke volt, Rimaszombatban klubalapító, Komáromban a Csemadok alapszervezetének az elnöke, majd országos alelnök lett. Az édesanyám pedig mindmáig az egyik legaktívabb csemadokos. Ezért én gyerekkoromtól részt vettem a Csemadok rendezvényeken. Számomra ez máig természetes!
Az összes nyári művelődési táborban jelen voltam, hiszen az édesapám volt az egyik szervező, az utolsókon már az első gyermekemmel mentem. Édesanyám bográcsban főzte a slambucot, a fél tábort megetette. Csodás élményeket és életre szóló barátokat szereztem a táborokban.
Szerettem, hogy korábban bármerre mentem a Felvidéken, a csemadokosok mindenhol ismerték egymást, s büszke voltam arra, hogy a Bajnok névre mindenki felkapja a fejét: Te a Bajnok Pista lánya vagy? Igyekszem méltó lenni hozzá, és jó lenne nem elfelejteni, hogy egykor a Csemadokban milyen bátor emberek dolgoztak, akiket sokszor meghurcolt a kommunista hatalom…!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »