A csehek a képmutatást kifejező „vizet prédikál és bort iszik” mondás kissé kicsavart változatát, a szankciót prédikál, miközben vígan szállítja a sört az oroszoknak gyakorlatát valósítják meg. Az egyik oldalon a lelkes brüsszelita Petr Pavel államfő fennen hirdeti az Oroszország elleni szankciók szükségességét és értelmét, melyek szerinte gyengítik Moszkvát a háború folytatásában.
Szavai szerint ugyanis fontos, hogy minden elképzelhető módon nyomást gyakoroljunk Oroszországra, hogy a háború Ukrajna győzelmével végződjön,
a másik oldalon viszont a csehek nagyban kereskednek az oroszokkal, tetemes mennyiségű sört szállítva nekik, feltehetőleg a „nyomásgyakorlás” egyik hathatós eszközének tekintve azt.
Egy dolog ugyanis a hangzatos szólamok pufogtatása és a Brüsszelnek történő állandó kínos megfelelési kényszer és megint más dolog a jól felfogott gazdasági érdek. Csehország ugyanis – szankciók ide, vagy oda – jelenleg jóval több sört szállít az oroszoknak, mint az ukrajnai háború előtt bármikor. Erre a tényre a Trinity Bank vezető közgazdásza, Lukáš Kovanda hívta fel a figyelmet a X közösségi platformon.
2024-ben az Oroszországba exportált cseh sör pénzügyi értéke történelmi rekordot döntött.
Kovanda közlése szerint a csehek tavaly januártól októberig közel 33,1 ezer tonna sört szállítottak az oroszoknak, ami csaknem 62 millió liternek felel meg. „Oroszország Németország és Szlovákia után a harmadik legnagyobb vásárlója volt a cseh sörnek 2024-ben“ – tette hozzá, összehasonlításként megjegyezve, hogy az ezt megelőző év első tíz hónapjában az oroszoknak szállított cseh sör mennyisége mindössze 26 tonna volt, tehát ennyire vették komolyan a szankciók szükségességét képmutató cseh szomszédaink, akik nem mellesleg lelkesen tapsoltak például a „véres” orosz gázszállításról való leválásnak és az ukrán gáztranzit leállításának.
„Az Oroszországba szállított cseh sör értéke tavaly januártól októberig meghaladta a 819 millió cseh koronát, míg 2023 első tíz hónapjában megközelítőleg 584 millió volt“ – világított rá Kovanda. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a koronavírus-járványt és az ukrajnai háborút megelőzően, 2019 első tíz hónapjában az Oroszországba irányuló cseh sörexport 32 500 tonnát tett ki, értéke 613 millió cseh koronának felelt meg.
Ha a képmutatás nem lenne elítélendő cselekedet és ha a humor ebben a komoly témában megengedhető lenne, azt is feltételezhetnénk, hogy a cseheknek nem az anyagi haszon lebeg a szemük előtt, hanem az ukránok hadi sikerét kívánják előmozdítani, azáltal, hogy a sörükkel lerészegítve harcképtelenné teszik az oroszokat…
Nos, Pavel ugyan azt állítja, hogy a szankciók működnek, ebben az esetben azonban azok megkerülése működik, méghozzá nagyon kifizetődő módon.
(NZS/Felvidék.ma/SITA)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »