A Citroën C3 Aircross egyedi stílusának köszönheti népszerűségét. A maga nemében egyedi maradt a ráncfelvarrás után is, ám a járgány kicsit felnőtt, magabiztosabb benyomást kelt. Az újdonságot a C-Series limitált szériában tettük próbára.
A C3 Aircross 2017-ben lépett a piacra a C3 Picasso MPV utódjaként, így nem csoda, hogy tavaly megérett az idő egy alapos ráncfelvarrásra. Ha a C3 Aircrosst eredetileg fiatalos, lendületes modellként mutatták be, addig a felújított járgány már felnőtt, de továbbra is egyedi akar maradni.
A leglényegesebb változás az autó elején látszik, az orrát ugyanis teljesen átdolgozták. A C3 Air- cross kerek kinézete mégis megmaradt. Az autó magas, a volán mögött ülve is jó a kilátás a masszív motorház fölött. Kétség kívül hasonlít az alapnak számító C3 hatchbackre, ám minden kicsit jobban felfújt, gömbölyded. A C3-hoz képest egyébként 123 mm-rel magasabb. Az elülső üléseken tágas teret kínál, a csomagtér térfogata 410 liter, így valóban nem lesz gond a pakolással. A csomagteret ráadásul még körülbelül 100 literrel megnagyíthatják, ha előretolják a hátsó ülőpadot, bár ilyen esetben a hátsó üléseken már senki nem fér el. Ez az opció sajnos csak fizetett extraként rendelhető meg a legmagasabb felszereltségi szinthez.
A két modell viszont nemcsak méretben, hanem árban is jelentősen különbözik. Hiszen míg a C3 alapára 13 490 euró, addig az Aircross kerek háromezer euróval drágább (a múlt héten érvényes árjegyzék szerint). A felvételeken látható C-Series kivitelezés a tesztelt motorral alapban már 20 490 euróba kerül.
Miért is fizetnek többet? Hát elsősorban a nagyobb autóért, nem utolsósorban pedig az erősebb motorért, ha azt választanák. A 96 kW (130 LE) teljesítménnyel bíró 1,2-es háromhengeres benzinmotor ugyanis a C3 kínálatában nem szerepel. A tesztjárgányban is ez az erőforrás volt, hatgangos automata váltóval, melynek karja a kézi váltóéra hasonlít. Aki nincs hozzászokva ehhez a modellhez, az lehet, egy ideig keresni fogja a sebességfokozatot kijelzőjét, végül a váltókar előtt fogja megtalálni.
Nekem ez a motorváltozat elsősorban városban okozott örömet. Az automata váltó dinamikáját az alacsonyabb sebességekhez igazították. Az egyenetlenségeken való áthaladás nagyon kényelmes. Magasabb sebességeknél már megmutatkozik az autó magasabb légellenállása, ám ha nagyrészt városban fogják használni, akkor nemcsak a kényelemmel, hanem a fogyasztással is elégedettek lesznek. Városban 5,8 literes fogyasztást sikerült elérnem 100 kilométeren. Sztrádán a fogyasztás 7 liter volt 100 kilométeren.
A Citroën számára mindig is nagyon fontos volt, hogy kliensei a lehető leginkább személyre szabott autót rendelhessenek meg, a C3 Air- crosst ezért kerek 70 különböző színkombinációban rendelhetik meg, amiért egészen biztos pluszpontot érdemel a Citroën. Akadt viszont néhány dolog, amit nem tudok megdicsérni. Például nem értem, miért került az ülésfűtést szabályozó gomb az ülés bal oldalára, ahol végképp nem látni. Ahhoz, hogy lássam, milyen fokozatot kapcsoltam be, teljesen el kell fordulni, vezetés körben ránézni a kijelzőre kifejezetten veszélyes.
Az is kár, hogy a parkolókamera csak a legmagasabb, Shine felszereltségi szintben elérhető. Más konkurens modelleknél nem kell a járgány legdrágább változatát megvenni ahhoz, hogy tolatókamerát kapjunk. Ugyanúgy csak a Shine felszereltségi szintnél, ám 350 eurós extraként rendelhető az autóba head-up kijelző, amely nem a szélvédőre, hanem a műszerfal felső részéből kitolódó felületre vetíti a szükséges információkat.
Az új, 9 colos érintőképernyőt is csak a Shine felszereltségi szint tartalmazza, a többi változatban extrának számít – jó hír legalább, hogy ha már megveszik, navigációt is kapnak hozzá. Az alap egyébként a 7 colos kijelző, amely nem tartalmaz navigációt. Másrészt mindkét változat támogatja az Apple Car Play- és az Android Auto-alkalmazásokat. A modell egyik felszereltségi szintjéhez sem rendelhetik az USB-csatlakozás legújabb, C változatát, a járgányban csak az USB A típus elérhető. Kár, hogy sok vezérlési gombnak nyoma veszett, így több alapvető funkciót csak az érintőképernyőn, a menün keresztül tudnak be- és kikapcsolni, ami nem igazán praktikus.
A tesztelt változat a limitált C-Series kivitelezésben volt, amely a harmadik legmagasabb, Fell-Pack felszereltségi szintre épül. Az extra szériamegjelölésen kívül még például automata klímát, fűtött elülső üléseket, 16 colos X Cross könnyűfém keréktárcsákat, piros külső tükörházat és dekorelemeket, sötétített hátsó ablakokat és könyöktartót is tartalmaz a sofőr oldalán.
A C3 Aircross legnagyobb előnye az egyedi külső. Az aránylag nagy csomagtartójának köszönhetően kellemes családi járgány is lehet belőle. A hátsó sorban utazó felnőttek már nem lesznek annyira lelkesek, az ülőpad ugyanis mindennek mondható, csak kényelmesnek nem. Szerencsére fejmagasságban elég hely van és mivel a tervezők puhították az elülső ülések támláinak hátsó részét, a térdüknek sem lesz kényelmetlen, ha hozzáérnek az üléshez.
Én személy szerint a kelleténél kicsivel több unpraktikus dologgal találkoztam benne, ami sajnos ront az összhatáson, így általánosságban azt mondanám: C3 igen, Aircross inkább nem.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »