A Bundestag megvonta a bizalmat Olaf Scholztól, jöhet az előrehozott választás Németországban

A Bundestag megvonta a bizalmat Olaf Scholztól, jöhet az előrehozott választás Németországban

A német parlament, a Bundestag ma szavazott a Olaf Scholz német kancellár elleni bizalmatlansági indítványról, ami 394 igen, 207 nem és 116 tartózkodás mellett Scholz hivatalos bukását hozta el. Németország már csak két lépésre van az előrehozott választástól.

Ugyanakkor a szavazás és az előrehozott választáshoz szükséges két elnöki döntés már csak formaság. Olaf Scholz kormánya ugyanis hetekkel korábban szétesett a szabaddemokrata bizniszpárt, az FDP kilépése miatt. A szocdem SPD, amelynek Scholz is tagja, szinte azonnal leült az ellenzéki CDU/CSU-val tárgyalni az előrehozott választásról, és meg is állapodtak a február 23-i dátumban.

A dolog hivatalossá tételéhez azonban át kellett esni egy parlamenti ülésen, amelyen megvonták a bizalmat Scholztól és kormányától. Az ülés persze már a választási kampány hevében telt, így mindegyik párt kapott hideget meleget.

Mi jön most?

A hivatalosan is megbukott Scholz most elviszi lemondónyilatkozatát Frank-Walter Steinmeier elnöknek, és javasolja neki a Bundestag feloszlatását. Az elnöknek 21 napja van döntést hozni, majd újabb 60 napja kiírni a választást. Steinmeier azonban már korábban jelezte, hogy egyetért a pártok kompromisszumos február 23-i időpontjával, így az egész procedúra csak formaság.

Németországban eredetileg 2025. szeptember 28-án tartották volna a szövetségi parlamenti választást.

A második világháború utáni Németország történetében ez volt a hatodik alkalom, hogy a kormány ellen bizalmi szavazást tartottak.

Körbe támadták egymást a pártok

Az SPD és Scholz a szabaddemokratákat támadta, amiért heteken keresztül ellehetetlenítették a kormány munkáját (a vita alapja a költségvetési kiadások voltak).

Hírdetés

A szabaddemokrata FDP, és elnöke, a kormány széteséséig pénzügyminiszteri funkcióban lévő Christian Lindner pedig Scholzot támadta, akit „a karnevál hercegének” nevezett, aki „édességet” oszt a tömegnek a Rózsák Hétfőjén. (Lindner a kölni karneválra utalt, amelynek csúcspontja a Rózsák Hétfője. A karnevál elején megválasztják a karnevál hercegét, ami után a felvonulók menet közben csokoládét, édességet, cukorkákat osztanak a bámészkodóknak. A Rózsák Hétfője a karnevál utolsó előtti napja, a felvonulás utolsó, hamvazószerdára eső napja már kvázi felkészülés a nagyböjti időszakra. Lindner ezzel arra célzott, hogy Scholz pénzt akart osztani az embereknek a 2025-ös választás előtt, amelynek viszont utána meglett volna a böjtje – a szerk.).

Hozzátesszük, az FDP jelenleg épp csak eléri a parlamenti küszöböt, sorsa erősen kétséges, és várhatóan hajszálon múlik csak.

Friedrich Merz, az ellenzéki CDU elnöke szintén Scholzot támadta. Ő azzal vádolta a megbuktatott kancellárt, hogy magára hagyta az országot a második világháborút követő időszak óta nem látott gazdasági válság idején, és megszégyenítette Németországot.

A CDU jelenleg a választás legvalószínűbb győztese.

Robert Habeck, a Zöldek első embere és kancellárjelöltje a CDU-t kritizálta, de egyúttal a kompromisszumok szükségességére hívta fel a figyelmet. Nem véletlenül. A Zöldek 14 százalékon állnak sem, ebből nemhogy kancellári poszt, de várhatóan még kormánypozíció sem nagyon lesz.

Az AfD képviselői közül hárman Scholz mellett szavaztak

Érdekes körülmény, hogy három képviselő a radikális-jobboldali AfD-ből Scholz mellett szavazott. Annak ellenére, hogy Scholz és az SPD minden követ megmozgat, hogy hatóságilag betiltsa az AfD működését.

A három AfD-s képviselő azzal érvelt, hogy nehéz szívvel bár, de Scholz mellett szavaztak, mert „jobban tartanak a háborús kancellárrá váló Friedrich Merztől”, aki átadta volna Ukrajnának a nagy hatótávolságú Taurus rakétákat. 

Két dolgot érdemes az AfD mostani érvelése kapcsán kiemelni. Az egyik, hogy Merz azért vállalta fel a Taurus rakéták átadásának szorgalmazását, mert ellenzékből semmilyen felelősség nem terhelte volna egy ilyen döntésért, de ez a kérdés egy olyan vitás ügy volt, amivel éket lehetett verni a kormánypártok közé.

Ugyanakkor az AfD legnagyobb konkurense a CDU, az AfD politikusainak döntő része egykori CDU-s, akik kiábrándultak a merkeli politikából. A Taurus rakéták felemlegetése így a politikai játszma része. Február végén lesz a német választás, jó esetben tavasszal áll össze valamilyen német kormány – ha minden jól megy, azóta valamilyen módon az orosz-ukrán háborút is lezárják, így a Taurusok kérdése lekerül az asztalról.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Markus Schreiber


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »