„Ami itt történik, az nemzetünk válasza az európa uniós durrdefektre, amely veszedelmes tévútra sodorta Európát, és a felismerhetetlenségig roncsolta az alapítók eredeti szándékát, a független európai nemzetek szövetségét” – hangsúlyozta Lezsák Sándor, a hagyományőrző esemény fővédnöke
Az Országgyűlés alelnöke fontosnak nevezte az emlékezést a régmúltra, a magyar ősökre, az évtizedek, évszázadok, évezredek messzeségében élőkre, a történelmi próbatételek névtelen és neves hőseire. Ők adnak erőt, bátorságot, nyugalmat és biztonságot, akik Árpád hadi népétől az 1956-os pesti srácokig életüket és vérüket adták szülőföldjükért, a magyar hazáért – fogalmazott Lezsák Sándor.
A bugaci pusztában zajló háromnapos rendezvény szombati napján több tízezren vettek részt. Az ünnepélyes megnyitón Törökország, Kazahsztán és Azerbajdzsán magyarországi nagykövetségének képviselői is részt vettek.
Száznál több jurtából álló sátortábor, félszáznál több program, több száz hagyományőrző bemutató és egy nagyszabású kiállítás várta a látogatókat. Az idei, sorrendben harmadik Ősök Napja rendezvényei már pénteken megkezdődtek és vasárnap estig tartanak Bugacon.
Bíró András Zsolt, a szervező Magyar-Turán Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta: a Kárpát-medence legnagyobb hagyományőrző rendezvényével szeretnének hozzájárulni “a magyarság valódi történetével jobban egybeeső, korszerű őstörténeti kép kialakításához”.
A megnyitó programjában bemutatták a Keleti vihar elnevezésű monumentális csatajelenetet, amelyben gyalogos és lovas harcosok csaptak össze.
A rendezvényt kísérő kiállítások a Kárpát-medence hun és avar időszaka, valamint a honfoglalás kora régészeti és antropológiai hagyatékából adnak ízelítőt. Fegyverek, lószerszámok, ékszerek, használati tárgyak, csontmaradványok láthatók kiállítva a különböző korokból.
Az Ősök Napja tiszteletére ismét felépítették a világ legnagyobb jurtáját, a több mint húsz méter átmérőjű úgynevezett ”Atilla sátrát”. A hun nagyfejedelemről elnevezett óriás jurtában látható A hunok bejövetele című festmény, Kertai Zalán alkotása.
A Magyar Természettudományi Múzeum, a Kecskeméti Katona József Múzeum, és a kiskunfélegyházi KiSFun Múzeum együttműködésével egy egyedülálló hun régészeti és antropológiai kiállítás is megtekinthető.
Az egyik rendezvénysátorban előadásokat hallgathattak az érdeklődök. Mások mellett Lezsák Sándor A nemzeti gondolat a történelemtanításban címmel tartott személyes tanítói tapasztalatain alapuló előadást. Bán János újságíróval, aki Bán Mór néven írja Hunyadiakról szóló történelmi regénysorozatát, Szakács Árpád újságíró beszélgetett. Kelemen András, az Országgyűlés elnökének külpolitikai tanácsadója pedig Közös világunk emlékképe az oguz (türk) hagyományban címmel tartott előadást.
A nagyszabású rendezvényen határon túlról érkezett magyar hagyományőrzők is jelen voltak. A távolról érkezett vendégek közül sokan a felállított jurtákban szálltak meg.
bgj guz sag
Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »