„A börtönben ülők 70 százaléka én vagyok”

Ha arra domborítasz, hogy cigány vagy, amikor sérelem ér, akkor nem cigány vagy, hanem bunkó – jelentette ki Bogdán László, Cserdi polgármestere a pécsi Gandhi Gimnáziumban tartott bűnmegelőzési napon. A falu vezetője szerint azért, hogy megváltozzanak a cigányokra vonatkozó sztereotípiák, az új roma generáció tehet a legtöbbet.

Több mint másfél száz diák tanul Európa egyetlen roma középiskolájában, a pécsi Gandhi Gimnáziumban. A városi rendőrkapitányság az iskolával együttműködve szervezett kedden bűnmegelőzési napot, amelyen a sportprogramok mellett Bogdán László, Cserdi település polgármestere tartott előadást, hogy inspirálja a roma fiatalokat a tanulásra, a munkára és a jogkövető életvitelre.

Bogdán László szokásához híven nagyon keményen fogalmazott beszédében. Kifejtette, a cigányságról kialakult sztereotípiák kapcsán a romáknak is fel kell tenniük a kérdést, hogy miért van a gyűlölet. Hozzátette: „mi azt hisszük, hogy körülöttünk forog a világ, a többiek viszont ezt nem értik, félnek”. – Azt mondják rólunk, hogy világbajnokok vagyunk lapáttámasztásban, és mi ülünk a sitten, mi pedig ezen megsértődünk? Minden rajtatok, a fiatalokon múlik, hogy ez megváltozzon – szólította meg a diákokat, akik csendesen, nagyon odafigyelve hallgatták a polgármestert. Cserdi első embere azt mondta, hogy egy olyan faluból érkezett, ahol ő 17 éves koráig dögkútból evett, és ahol 600 bűncselekményt követtek el egy évben, az emberek 98 százaléka pedig nem dolgozott. Ezen változtattak.

Hírdetés

A roma faluvezető elmondta azt is, hogy nem sok olyan ország van, mint Magyarország, ahol a rendőrök leülnek a cigányokkal, hiszen a szlovákoknál falat húztak a romák lakta negyedhez, de a franciák is hazaküldték őket. – Ha arra domborítasz, hogy cigány vagy, amikor sérelem ér, akkor nem cigány vagy, hanem bunkó. A kettő nem ugyanaz – monda. Leszögezte: 19 ezer férőhely van a hazai börtönökben, és a 70 százaléka „én vagyok”.

Kálmán József, a pécsi rendőrkapitányság helyettes vezetője elmondta, a rendezvény megfogalmazott célja, hogy közelebb hozzák a rendőrség munkáját a diákokhoz, s akár a rendőri hivatást is vonzóvá tegyék számukra. – Egyben azt is szeretnék megmutatni, miként lehet hasznosan eltölteni a szabadidőt – mondta.

A Gandhi Gimnáziumban ez volt a negyedik bűnmegelőzési nap, az elmúlt években is nagyon sokan részt vettek az eseményen. A pécsi rendőrkapitányságon is sok roma dolgozik, osztályvezetőként is tevékenykednek.

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben is megjelent. A megjelenés időpontja: 2015. 11. 04.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »