A 7 legjobb természetes antibiotikum

A 7 legjobb természetes antibiotikum

Antibiotikumokat nemcsak a gyógyszertárakban, de a természetben is találhatunk. Hogyan és milyen betegség esetén használhatjuk ezeket?

Az antibiotikumok felfedezése óriási áttörést hozott az orvostudományban, segítségével ugyanis számos olyan betegség gyógyíthatóvá vált, amelybe korábban rengetegen belehaltak. Az első ilyen a penicillin volt, amelyet az 1940-es években fedeztek fel, majd hamarosan több másik készítmény (cefalosporinok, tetraciklinek, karbapenemek) követte. Nemcsak a patikák polcain találkozhatunk ugyanakkor antibiotikumokkal, hanem a természetben is. Ezek a növények persze nem válthatják ki az orvos által felírt készítményeket, de hatásosak lehetnek bizonyos fertőzések elleni küzdelemben – a Medical News Today gyűjtéséből válogattunk – írja a Házipatika.com. 

A fokhagymát világszerte számos ország néphagyománya számon tartja gyógyhatása miatt. Antibakteriális hatását már tudományos kutatások is igazolták, kimondottan hatásos lehet például a szalmonella, illetve azE. colifertőzés kezelésében, illetve az antibiotikumok egy részére rezisztens tuberkulózis ellen is.

A mézet már az ókori görögök is használták fertőtlenítésre és a sebgyógyulás gyorsítására. Méztartalmú készítményeket a mai napig használnak például égési sérülésekés fekélyek kezelésére, elsősorban a benne lévő hidrogén-peroxidnak köszönhetően. Egy 2016-ban publikált tanulmány azt is igazolta, hogy a mézes kötés segíti a gyorsabb sebgyógyulást.

Hírdetés

Egy 2017-es tanulmány igazolta, hogy a gyömbér természetes antibiotikumként felveszi a harcot számos baktériumtörzzsel. Ezen kívül gyomorproblémák, émelygés és tengeribetegség kezelésére is alkalmas.

A kasvirágot az indiánok évszázadokkal korábban is gyógynövényként tartották számon. Két gyógyászati célokra használt faja van: a bíborlevelű és a keskenylevelű kasvirág. A növények gyökerét, illetve föld feletti részét is hasznosítják, jó baktériumölő, hatásos például a „húsevő baktériumként” ismert Streptococcus pyogenes ellen.

Az aranygyökér elsősorban a berberin nevű hatóanyagnak köszönheti antibiotikus hatását. Főként légzőszervi, illetve emésztési problémák kezelésére szokták alkalmazni, teaként, illetve kapszula formájában is fogyasztható. Jól alkalmazható még bakteriális hátterű hasmenés, illetve húgyúti fertőzések kezelésére. 

A szegfűszeget hagyományosan fogászati problémák kezelésére használják. Kutatások viszont azt is igazolták, hogy bizonyos baktériumok, például E.coli ellen is hatásos lehet.

Az oregánó fogyasztása serkenti az immunrendszer működését, illetve gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású. Hatásait további kutatásokkal kell igazolni, annyi azonban biztosnak tűnik, hogy rendszeres fogyasztása jó hatással van az egészségünkre.


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »