A világ minden tájáról mintegy harminc imám gyűlt össze szombaton Párizsban, s a Champs-Élysées-n további harminc támogatójával buszra szállt: Európa olyan városait fogják felkeresni, ahol muszlim terroristák követtek el merényleteket. Így Brüsszelt, Nizzát, Toulouse-t is. A menet július 14-én, a francia nemzeti ünnepen Párizsban érne véget.
A szombati indulás előtt az imámok még imádkoztak azon a helyen, ahol áprilisban egy francia rendőrt lelőttek – számolt be a Die Zeit. Vasárnap délután már a berlini Breitscheidplatzon voltak – múlt év decemberében az adventi vásáron itt tizenkét embert megölt, és több tucatot megsebesített egy merénylő –, s a Vilmos császár emléktemplom előtt keresztény egyházi, valamint zsidó hitközségi vezetőkkel együtt imádkoztak a békéért.
A Muszlimok menete a terrorizmus ellen akciót Hasszen Chalghoumi francia imám hívta életre Marek Halter francia-zsidó íróval (Halter számos történelmi regénye magyarul is megjelent) Chalghoumi korábban a Párizs melletti Drancy imámja volt, ám egyes muszlimok elutasították a személyét amiatt, hogy párbeszédet folytat francia zsidó közösségekkel. A muszlim békemenetet sem a francia iszlám tanács, sem a nagyobb franciaországi muszlim ernyőszervezetek nem támogatják. Chalghoumi az akcióról úgy nyilatkozott: nem engedhetik, hogy az iszlámot barbárok és gyilkosok sajátítsák ki. Akciójához francia, német, belga, olasz, libanoni és egyiptomi imámok csatlakoztak.
A berlini megemlékezésen több százan vettek részt – derül ki a Die Zeit cikkéből. Az emléktemplom lelkésze, Martin Germer arról beszélt, hogy közössége a templomot a vallások megbékélésének helyének tartja, míg Mohamed Taha Szabri berlini imám annak a véleményének adott hangot: nincs muszlim terrorizmus, hanem egy fasiszta ideológia tett erőszakot az iszlámon. A németországi muszlimok központi tanácsának szóvivője, Mohamad Ajjaj szerint a muszlim közösségeknek ki kell vetniük magukból a szélsőségeseket.
Berlin és Brandenburg tartomány evangélikus püspöke, Markus Dröge az imámok békemenetét a terrorizmus elleni fontos jelként méltatta. – A vallás útja a béke és az áldás útja, ezzel szemben az erőszak, a gyűlölet és a terror a hit és Isten elárulása – fogalmazott.
Németországban hasonló megmozdulást, terrorizmusellenes tüntetést június közepén tartottak Kölnben a németországi muszlimok. Ugyan a szervezők tízezer résztvevőt vártak, a béketüntetésre akkor alig háromszázan mentek el.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »