Június 1. és augusztus 31. között az osztály 67 ágyából 32 lesz elérhetetlen.
A súlyos orvoshiány miatt a Nyírő Gyula Kórház kénytelen a nyárra bezárni a belgyógyászati osztálya felét, az ellátáshoz a Honvédkórháztól kap segítséget az intézmény – tudta meg lapunk egy a neve elhallgatását kérő kórházi dolgozótól. A honlapján a fővárosi kórház arról tájékoztatja a betegeket: június 1. és augusztus 31. között a kórház belgyógyászati osztályának közel felén szünetel az ellátás, 67 ágyból így 32 lesz elérhetetlen. A 1131, 1133, 1134 és 1135 irányítószámú körzetekben lakó betegeknek ez idő alatt a Honvédkórházba kell menniük.
A kórház harmadik emeletén található belgyógyászat tegnap már teljesen kihalt volt.
Egy orvos arról számolt be lapunknak: ő nemrégiben mondott fel a kórházban, és a közelmúltban több másik kollégája is így tett. Távozásának oka, hogy jobb ajánlatot kapott, és a kórházban az egyébként régóta fennálló súlyos orvoshiány miatt nagy a terhelés a rezidenseken és a szakorvosokon is. Ráadásul mivel az intézmény országos pszichiátriai és addiktológiai intézet is, a belgyógyászaton is sok az átvett pszichiátriai beteg, ami nem túl vonzó a belgyógyásznak készülő rezidenseknek. Ők ugyanis szeretnének minél többet tanulni, többféle esetet látni.
Forrásunk kitért arra is, hogy szinte minden kórházban nehézséget okoz az orvoshiány, és a határon mozog a betegellátáshoz szükséges létszám. Szerinte a Nyírő Gyula Kórházban már nagyon érett a mostani szüneteltetés, hiszen eddig is tarthatatlan volt a helyzet. A szakorvosokon hatalmas a teher, rengeteg a túlórájuk. A rezidensek is folyamatosan vándorolnak a kórházak között. Hangsúlyozta: nővérekből is nagy a hiány, ez az összes egészségügyi intézményben probléma. Arról nincs információ, hogy az ellátást részben átvevő Honvédkórházban a megnövekedett betegszám mekkora pluszterhelést jelent majd az ottani orvosoknak és nővéreknek. Kerestük a Nyírő Gyula Kórházat, hogy megtudjuk, az elmúlt fél évben hány szakorvos, rezidens és szakdolgozó hagyta el a kórház belgyógyászati osztályát, és mi az oka annak, hogy kevesebb beteget tudnak ellátni, de lapzártáig nem kaptunk választ.
Hegedűs Zsolt, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének alelnöke a témával kapcsolatban arról beszélt lapunknak: eddig sem volt példa nélküli, hogy a kórházak átcsábították magukhoz az orvosokat, nővéreket, és így az az intézmény, amelyik színvonalban és fizetésben nem tud elég versenyképes lenni, egyre nehezebb helyzetbe kerül. Jelenleg ennek is a betegek a legnagyobb vesztesei.
A rezidensek leterheltsége állandó probléma. A napokban például óriási botrányt váltott ki az is, hogy egy urológus rezidens az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű Facebook-csoportban kért segítséget, mert a soproni kórházban a sürgősségi osztályon egyedül, szakorvosi felügyelet nélkül kellett ügyelnie. Hegedűs Zsolt ezzel kapcsolatban megjegyezte, nagyon is ismert ez a probléma; 15 évvel ezelőtt ő eladta a sürgősségi osztályra kiírt ügyeleteit, mert az első kettő után rájött, hogy ortopéd sebészként nem tudott volna úgy dolgozni egyedül a sürgősségi ügyeleten, ahogy az elvárható lenne. Ez ugyanis nincs a szakmai profiljában. Saját zsebből tízezer forintot fizetett egy ügyeletért egy olyan orvosnak, aki ezen a területen dolgozott. Szerinte ezt a módszert lelkiismereti okokból sokan most is alkalmazzák. – Ideje lenne szembenézni ezzel az évtizedes problémával – hangsúlyozta.
Probléma szerinte az is, hogy jelenleg nincsenek nyilvánosan elérhető betegelégedettségi adatok, nem tudni, hogy egy kórházban milyen minőségű az ellátás, és hogyan valósul meg a betegbiztonság. Nem látni például, hogy hány beteg halt meg az ellátást követő 30–90 napban, a sürgősségi osztályon hányan várakoztak, és mennyi ideig.
Az alelnök kitért arra is: átmeneti, hogy csökkent a külföldön munkát vállaló orvosok száma, és bár üdvözlendő a fizetések emelése, amennyiben nem látható egy hosszabb távú reform, a hálapénz megszűnése és az infrastruktúra javulása, sok, szakvizsgát szerzett fiatal dönt majd úgy, hogy inkább elhagyja az országot.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2017.06.03.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »