Magyarország is küzdhet a Tesla óriásgyáráért

Elon Musk, a Tesla vezére tavaly novemberben jelentette be, hogy idén kiválasztják azt a helyszínt Európában, ahol a vállalat legújabb Gigafactoryje felépülhet. A tervezett beruházás értéke csaknem 5 milliárd euró lehet és közvetlenül, illetve közvetve 17 ezer embernek adhatna munkát, így nem csoda, hogy az elmúlt hetekben több európai ország is jelezte, szívesen otthont adna az új üzemnek – írja a Portfolio.hu. A lap szerint ugyan biztosan nem jelenthető ki, de a Külgazdasági és Külügyminisztérium válaszaiból úgy tűnik, már Magyarország is harcolhat a gigaberuházásért.

A Portfolio kérdésére a külügyminisztérium azt írta, hogy a folyamatban lévő befektetői tárgyalásokról nem tudnak tájékoztatást adni, ugyanakkor sok érvet felsoroltak amellett, hogy miért lenne alkalmas helyszín Magyarország. A gyárért egyébként Svédország és Litvánia is küzd.

A KKM érvelése szerint a magyarországi járműipar területén a két fő fejlesztési irány az önvezető autók, illetve az elektromobilitás. Az előbbi esetben már most is van két olyan nagy német vállalat, amely Magyarországra, mint a K+F központjára tekint ezen a téren, a Thyssenkrupp és a Bosch – írták.

A KKM szerint az elektromobilitás terén is már több referenciával rendelkezik Magyarország. Több beruházási folyamat zajlik jelenleg is: a Samsung SDI gyárat létesít Gödön, amely akkumulátorok előállítását végzi a jövőben elektromos autókhoz, a világ legnagyobb elektromos autóbuszgyártója, a kínai BYD pedig gyártóüzemet létesít Komáromban. Ezek a cégek befektetési döntéseikkel jó referenciaként szolgálnak a jövőbeni beruházóink felé – tették hozzá.

Hírdetés

A külügyminisztérium azt is kiemelte, hogy államigazgatási szinten a Jedlik Ányos Terv foglalkozik az e-mobilitás elterjesztéséhez kapcsolódó kutatás-fejlesztés és innovációs tevékenység támogatásával, az elektromos autózás infrastruktúrájának jelentős iparfejlesztési potenciált hordozó bővítésével, valamint a projektek finanszírozásának elősegítésével. Az önvezető autók számára már építettek egy tesztpályát Zalaegerszegen, de támogatják az elektromos töltőállomásokat és az elektromos autók vásárlását is.

Az is kiderült, hogy milyen kedvezményeket, milyen pénzügyi támogatásokat tudna biztosítani a kormány annak érdekében, hogy meggyőzze a Teslát arról, hogy nálunk építse fel a gigagyárát.

A magyar kormánynak lehetősége van a beruházók számára támogatást nyújtani, az EU által szabályozott regionális támogatási térkép alapján nagyvállalatok esetén maximum 50 százalékos mértékig. Ezeket a támogatásokat vagy készpénztámogatásként vagy társasági adókedvezményként adja a kormány.

 


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »