– avagy a legegyszerűbb úgy csatát nyerni, ha nincs ellenség
Sajátos módon jellemzi a feminizmus mai állapotát Trump beiktatásának napján rendezett “globális méretűvé” duzzadt tömegtüncizés. A tengerentúli liberális sajtó szerint több mint hárommillión óbégattak vicces és nem kissé provokatív transzparensekkel a “nők jogainak csorbítása” miatt, és követték őket “sorstársaik” világszerte. Mondhatni, többet picsáztak, mint Trump valaha is, ez pedig mindent elárul felháborodásuk jogosságáról.
Habár az abortusz népszerűsítését korlátozó rendeletet, amely esetleg a kiváltó ok lehetne, csak két nappal később írta alá az elnök, mára a két ügy teljesen összemosódott. De ha ez is lenne a tiltakozás oka, akkor is felmerül a kérdés: komolyan nincs néhány ennél fontosabb, jogosabb, elfogadhatóbb törekvésük?
A tüntetés központja Washington volt, ahol is számos “nőjogi” és feminista szervezet hívta az utcára az embereket. A meghirdetett cél a Trump miatt terjedő szexizmus megállítása volt a Women’s Marches néven rendezett, közel ötszáz városban megszervezett megmozdulásnak. És persze a világ több táján is voltak követők, akik Trumpot gyalázó táblácskákkal vonulgattak szivárványszínben pompázva. A félrecsúszott feministák legalpáribb szólamai mellett annyi derült ki eből az egészből, hogy Trump maga a megtestesült szexista ördög…
Szóval jócskán túltolták ismét a női bringát.
Főleg, ha azt vesszük, hogy a tüncizés két nappal annak a rendeletnek a kihirdetése előtt történt, amely a családtervezéssel foglalkozó civil szervezetek szövetségi támogatásának megszüntetést tartalmazza abban az esetben, ha tevékenységük során külföldon népszerűsítik az abortuszt. A világsajtóban (és a magyar libnyaf médiába is) a két esemény azonban úgy forrt össze, mint a leszbikus lányok csókjai a vonuló tömegben.
De mi van, ha így is történt volna? Voltaképp semmi meglepetés. Mert egyrészről nem az első eset ez. Annak idején Reagen is megszüntette a támogatást, majd ugyan Clinton visszavonta a rendeletet, de Bush ismét befagyasztotta, hogy végül Obama megint csak megnyissa a pénzcsapokat. Másrészről pedig ezzel egyáltalán nem az abortusz betiltása történt meg, csupán annak közpénzből való külföldi népszerűsítése, ami azért a feministákkal együtt tünciző közbuziknak is más jelent.
Az Egyesült Államokban egyébként az abortuszhoz kapcsolódó vélemény az egyik legszembetűnőbb szimbolikus politikai szembenállás volt az elmúlt évtizedekben a Demokraták és a Republikánusok közt. Ugyan tagállami szinten kissé különböznek a szabályozások, de jellemzően sehol sincs túlzottan szigorú feltételekhez kötve a terhességmegszakítás. Ráadásul, jellemzően szövetségi szinten szokásosan vissza is szokták nyesegetni a szigorításokat. Legutóbb tavaly buktatta meg a legfelsőbb bíróság (amely ott hasonlóan működik az európai alkotmánybíróságokhoz) Texas állam 2013-as szigorítását és kötelezte a tagállamot annak visszavonására.
Mindenesetre nagyon beszédesen mutatja ez a jelenség a feminizmus mai helyzetét.
Frusztrált nők és frusztrált férfiak pusztán Trump beiktatása ürügyén vinnyognak mindenféle vélelmezett szexizmus ellen, kiegészítve a szokásos genderista és melegjogi témákkal. Miközben néhány olyan kérdés esetében síri csönd honol a feminista szervezetekben, amelyekért tényleg lehetne, vagy épp ésszel végiggondolva kellene is tenni valamit.
Csak néhány ötlet arra, hogy milyen témákban lenne hiteles egy-egy feminsita, vagy nőjogi tüntetés:
Szóval volna egy-két ügy a Trumpnak tulajdonított szexista kijelentéseken túl, amelyhez ha odaállnának a feministák, talán hitelesebbek volnának. És végre nem a fentiek elkövetőivel együtt…
Forrás:flagmagazin.hu
Tovább a cikkre »