Egy hentes levele – döbbenetes vallomás arról, miket is eszünk valójában hús helyett

Ha az állításoknak csak a fele igaz, akkor is elképesztő, hogy miket etetnek meg velünk hús címén…

Egy (volt) hentes jóvoltából az alábbi levél kering a neten:

Az egyik szemem sír, a másik nevet. 1984 óta vagyok hentes, sok mindent láttam és sok helyen dolgoztam. Nem azért dolgoztam sok helyen, mert rossz hentes vagyok, csak az ott tapasztalt dolgokat nem tudtam összeegyeztetni a lelkiismeretemmel. Még csak annyit, hogy 10 éve nem vagyok a szakmámban. A lelkiismeretem miatt.

Húspótlók

10 évvel ezelőtt 3-féle adalékanyag létezett: a soluprat, a tejpor és a szójafehérje. Már ez elég volt nekem, hogy abbahagyjam. A régi hentesektől azt tanultam, hogy a kolbász (meg minden) húsból van. Ezzel nem érdemes vitázni!

A soluprat igen érdekes kémiai anyag. Az a tulajdonsága, hogy súlyához képest min. 10-szeres vízmennyiséget képes megkötni, sőt azt főzés, sütés, füstölés hatására sem engedi ki magából.

Miért kell ez az anyag? Hús helyett! Biztosan tapasztalt már olyat, hogy egy-egy felvágott után „megissza a londoni ködöt is”. Az anyag a belekben is működik, tehát még ott is veszi fel a folyadékot! Régebben a parizerbe és olcsóbb hentesárukba tették, de ma már mindenbe!

A tejpor jó anyag, de mit keres a szakmámban? Ez is húst helyettesít, mégpedig ezzel állítják be a fehérjetartalmat a receptúra szerinti mértékre.

Hírdetés

A szójafehérje is húspótló, a magasabb árú termékekbe teszik, szintén a fehérjetartalom miatt. Tehát ha veszünk 2500 Ft/kg áron szalámit, akkor igazából egy kb. 500 Ft-os anyagot majszolunk jóízűen.

Műhús, műbél

Van még egy „kedvenc” anyagom, az emulgeálószer. Ó ez remek! Egyik fő funkciója a zsír megkötése, oly módon, hogy ne legyen látható! Tehát minél több zsír van egy felvágottban, annál több az emulgálószer benne! Ezt a szájpadláson érezhetjük legelőbb, amikor „fent ragad” a falat. Az elmúlt 10 év alatt az adalékanyagok arzenálja alakult ki.

Tovább. A másik kedvenc, de ide tartózó témakör a: műbelek. A műbél színe, állaga alkalmas arra, hogy megtévessze a vásárlót. Pl.: egy jó barna színű virsliről azt gondoljuk, milyen jól meg van füstölve. Igen, míg le nem húzzuk a celofánt.

A húsipari termékek húsból, némi zsiradékból, valódi fűszerekből állnak, a készterméket a végén füstölik és/vagy főzik! Az összes többi max. 20% húst tartalmazó szemét! Mi a megoldás? Háznál kell vásárolni, vagy kis hentesnél falun. A multikat kerüljük.

„Megveszem, mert olcsó”… aki elsőre minden szemetet megvesz, mert olcsó, az ilyenkor megspórolt pénz 10-szeresét rákölti a gyógyszerekre meg a rákszűrésre.

Eddig a levél. Elszomorító.

http://tudnodkell.info/

Kategória:Hírek, Publicisztika


Forrás:internetfigyelo.wordpress.com
Tovább a cikkre »