Újabb csapást mérnek a hitelesekre

Ismét a bankok oldalára készül állni a kormány a devizahitelesekkel szemben. Egy szeptember elején a parlamentnek benyújtott jogszabály szerint ugyanis végrehajtási ügyekben még abban az esetben is elvennék az adósoktól a perindítás lehetőségét, ha érvényesen létre sem jött a velük szemben támasztott követelés. A végrehajtás korlátozása az egyetlen eszköz, amely ezek után a bajban lévők rendelkezésére áll.

Újabbat készül rúgni a devizahitelesekbe a kormány. Legalábbis erre lehet következtetni abból a Trócsányi László igazságügy-miniszter által beterjesztett törvényjavaslatból, amelynek általános vitája jelenleg folyik az ország házában. Ha módosítások nélkül elfogadja a jogszabályt a Tisztelt Ház, akkor a módosított polgári perrendtartási törvénynek a végrehajtásokról szóló része alapjaiban és a devizahiteleseknek kedvezőtlen irányba változna meg. A jogszabály-módosítási javaslat szövege szerint ugyanis csak akkor kérhetné az adós a végrehajtás felfüggesztését, ha a követelés vagy a végrehajtási jog elévült. Ezzel szemben jelenleg akkor lehet pert indítani a végrehajtás megszüntetése és korlátozása iránt, ha a végrehajtani kívánt követelés érvényesen nem jött létre, azaz érvénytelen a szerződés.

– A tervezett változtatás januártól nagyon sok devizahiteles lába alól húzhatja ki a talajt – nyilatkozta lapunknak Bihari Krisztina ügyvéd. – Akár több százezer embert is érinthet a korlátozás, amely lehetetlenné teszi a végrehajtások megszüntetése iránti perek indítását. Jól mutatja, hány családot érinthet a változtatás, hogy csak az én praxisomban minden harmadik ügy már végrehajtási szakaszba jutott. 

Hírdetés

Van olyan ügyfelem, ahol a 65 éves házaspár felnőtt fogyatékos gyerekét neveli, s bankjuk 50 millió forintot követel rajtuk. A változtatás elfogadása esetén ők sem kérhetnék a végrehajtás megszüntetését, még akkor sem, ha érvényesen nem is jött létre a velük szembeni követelés – tette hozzá.

A tárgyalótermi hangulat érzékeltetésére az ügyvédnő elmondta, hogy sok esetben már a bíróságon ott ülnek az árverési hiénák, akik meg akarják szerezni az adós lakását, s alig várják, hogy birtokon belülre jussanak.

Kérdésünkre a jogász elmondta, a tervezett változtatás elfogadása esetén abban az esetben sem indítványozhatja az adós a végrehajtás felfüggesztését, ha például gépelési vagy egyéb hiba miatt nem a tartozás összegét szeretnék behajtani az ügyfélen, hanem annak többszörösét. – Tökéletesen érthetetlen, hogy miért változtatnák úgy a jogszabályt, hogy egy létre nem jött követelés esetén sem lehetne perre menni a végrehajtás megszüntetése érdekében – hangsúlyozta. – Ezek után már csak egyetlen lehetőség áll a végrehajtási ügyekben az adósok előtt: pert indíthatnak a végrehajtás korlátozása érdekében, ha vitatják például a tartozás összegét, a felszámolt kamatot, vagy egyéb hibát látnak a keresetben. Ezt a lehetőséget ugyanis a jelenlegi törvénymódosító javaslat nem veszi ki a jogszabályból. Hogy a bankok már valóban jóllaktak, azt jól mutatja, hogy nagyon sok esetben a követelés harminc–negyven százalékában is ki lehet velük egyezni.

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2016. 09. 27.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »