Lassan növekszik a magyar munkaerőpiac, de a megyei statisztikák nagyon eltérőek, az ország egyre inkább kettészakad – írja a Menedzsment Fórum.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint 2016 első félévében összesen 413 ezer álláshelyet kínáltak az álláskeresők számára, de ennek a 78 százaléka államilag támogatott álláshely volt, többségben közmunka (a piac által létrehozott munkahelyek száma 2015 első félévéhez képest 7,1 százalékkal majdnem 7000 pozícióval emelkedett).
Tizenkilenc megyéből kilencben a közfoglalkoztatás maradt az egyedüli életszerű lehetőség a lakosok számára, ha egyszerre akarnak helyben maradni és munkát találni.
Az államilag folyamatosan növelt közmunkástartás földrajzi megoszlása egészen elképesztő, mi több a kettészakadás léptéke egyre lendületesebb mértékben növekszik. Győr-Moson-Sopronban 2016 első félévében a megnyitott pozíciók 26,7 százaléka közmunka, tavaly ez érték 37 százalékot mutatott. Eközben Szabolcs-Szatmár-Beregben
a 2016 első félévében megnyitott pozíciók 92 százaléka közmunka,
a tavalyi 77 százalékos aránnyal szemben” – írja a lap. De, az idei adatok alapján a többi megyében is beszédes a közmunkás álláshelyek aránya; Borsod-Abaúj-Zemplénben 91,4 százalék, Baranyában 90,6 százalék, Nógrádban 88,7 százalék, Somogyban 86,8 százalék, Hajdú-Biharban 86,6 százalékot mutat a negatív érték. A „győri álom” azonban egyedülálló jelenség, úgy néz ki az ország keleti része lesz az államilag szervezett „magyar Dél”.
De, el is költözhetnek a lakóhelyükről létbizonytalanság szélére került kisemberek, ha szembe tudnak nézni a Magyarországon belül tomboló egyre nagyobb lakhatási válsággal illletve azzal, hogy éppen arrafelé nincs elég bérlakás, ahol munkalehetőséget kínál a munkaerőpiac. Például Győr-Moson-Sopron megyében 500 állami bérlakás sincsen, noha egy keleti és egy nyugati saját ingatlan ára között a különbség több mint számottevő.
Küszöbön tehát ország kettészakadása, a szociális Trianon.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »