„Donald Trump felívelése kétségbe vonja az európai háború utáni rendet” címen a mértékadó, uniós ügyekre szakosodott portál arról ír, hogy „sok európai politikus és diplomata végre szembe néz azzal a döbbenetes kilátással, hogy még George W. Bushnál is rosszabb lehet az amerikai elnök. És az igazi félelem az, hogy ha Donald Trumpot megválasztják, a ma ismert Nyugat azt nem éli túl”. A német Der Spiegel magazin a címoldalán hozott Trump fotó alá ezt nyomtatta: „Őrület”. Noha Bush a 2003-as iraki invázióval súlyosan károsította a nyugati szövetséget, Washington minden kapcsolatát fenntartotta Európával és sohasem vonta kétségbe azt, hogy a Nyugat fő védelmezője. Trump ugyanakkor kijelentette, hogy a Nyugat többi országának a saját lábán kell állnia, és hogy fütyül a hagyományra. Brüsszelt elviselhetetlen helynek nevezte; Németországot és Svédországot katasztrófának, és Angela Merkel nyitott kapus migrációját elmebetegnek. Trump gyengítené a NATO-t, miközben dicséretekkel halmozza el Putyint. Ana Palacio, a lapnak nyilatkozó volt spanyol külügyminiszter kijelentette, „a liberális rend hibáit orvosolni kell, de nem aláaknázni, nevetségessé tenni vagy eltorzítani azt”.
Miután évtizedeken át az egymás után következő republikánus és demokratikus elnökök mindegyike azt szorgalmazta, hogy nyissák az amerikai és globális piacokat, most mindkét pártban eluralkodott a szabadkereskedelemmel szemben mutatkozó ellenérzés, kezdi cikkét a globális amerikai lap. A Demokratapártban többen a jelentősebb munkahelyvesztéseket és alacsony bérekért a szabadkereskedelmi egyezményeket okolták. Trump kifejtette, mennyire ellenzi a Csendes-óceániai és egyéb szabadkereskedelmi egyezményeket, és a demokratapártiak részéről ugyanilyen hangokat hallat Bernie Sanders is.
DEUTSCHE WIRTSCHAFTS NACHRICHTEN
„Európában a menekültek újraelosztása sürgősen szükséges”, jelentette ki Stefan Löfven svéd miniszterelnök hozzátéve, „egyetlen állam se választhatja ki csak a jót magának. Azon országokat, amelyek nem fogadnak be menekülteket, ki kell zárni a schengeni övezetből”, idézi őt a német gazdasági-politikai hírportál.
* * *
Oroszország hamarosan a globális kőolajellátás 73 %-át irányíthatja. Az oroszok szerepe a jelenlegi olajválságban jelentősen változik. Szaúd-Arábia befolyásának gyengülésével Moszkvának mind nagyobb szerep jut az olajár meghatározásában. Ha az OPEC-államok megegyezésre tudnak jutni, Oroszország a kezében tarthatja a globális olajellátás nagy részét. Oroszországgal, Katarral, Szaúd-Arábiával és Venezuelával formálódik egy új olajkartell, amelyen belül, ha sikerül egyetértést kialakítani, Oroszország vezető szerepe erősödik.
25 évvel ezelőtt, a kommunista rendszer összeomlásakor az albánok menekültek törékeny csónakjaikon az olaszországi Brindisi partjai felé. Most az albán hatóságok azért kezdtek aggódni, hogy a görög-macedón út lezárásával feléjük igyekeznek Szíriából, Afganisztánból és Irakból, olvasható a globális brit hetilapban.
Az ENSZ humanitárius katasztrófától óv Jemenben. Az országot hatalmas méretű éhínség fenyegeti. Az éhezőknek csupán a 64 %-át érik el a segélyszállítások. A világszervezet szerint az ország a katasztrófa küszöbére érkezett, jelenti az orosz globális tévéhálózat német nyelvű portálja.
Donald Trump amerikai elnökként „mesés” kaszinó- és szállodakomplexumot, plusz golfpályát építene és műfüvet telepítene a Gázai övezetben, mert szerinte az vezetne a békéhez. Az angol nyelvű izraeli lap Trump ez irányú beszédét azzal kommentálja, hogy késdobálás helyett Trump jobbnak látja a kockadobálást. Trump ugyanakkor „szép falat” is akar emeltetni a blokád alatt álló övezet határára.
Donald Trump amerikai elnökként „mesés” kaszinó- és szállodakomplexumot, plusz golfpályát építene és műfüvet telepítene a Gázai övezetben, mert szerinte az vezetne a békéhez. Az angol nyelvű izraeli lap Trump ez irányú beszédét azzal kommentálja, hogy késdobálás helyett Trump jobbnak látja a kockadobálást. Trump ugyanakkor „szép falat” is akar emeltetni a blokád alatt álló övezet határára.
Forrás:lovasistvan.hu
Tovább a cikkre »