Csoportosan elkövetett közösség tagja elleni erőszak bűntette miatt két év – három év hat hónapra felfüggesztett – szabadságvesztésre ítélte a Pesti Központi Kerületi Bíróság a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom egyik tagját, aki 2012-ben egy nagyobb csoport tagjaként a Budapest Pride résztvevőit szidalmazta, fenyegette – dicsekszik győzelmi jelentésében a Háttér Társaság.
Mint 2007 óta minden évben, 2012-ben is szélsőjobboldali (azaz normalitáspárti – a szerk.) ellentüntetők próbálták megzavarni az évente megrendezett Budapest Pride felvonulást. Az esemény az Alkotmány utcában ért véget, a résztvevők a Bajcsy-Zsilinszky út – Nyugati tér irányában hagyhatták el a helyszínt. Egy kb. 8-10 főből álló, fekete ruhát és szélsőjobboldali jelképeket viselő csoport tagjai a kordonon kívül “Mocskos buzik!” skandálása közben a távozókat inzultálták, volt akit megrúgtak, megütöttek, másnak a ruháját rángatták, lufiját lyukasztották ki. A rendőrség a helyszínen két személyt igazoltatott, majd előállított, akik még a rendőrségi intézkedés közben is folyamatosan buziztak – hüppögik a ratyisajnáltatók.
A bíróság ítéletében elvi éllel szögezte le: “a véleménynyilvánítás szabadsága – amelyet az Alaptörvény és más törvények is valóban biztosítanak – nem korlátlan. A korlátját elsősorban a másik ember szuverenitása, szabadsága, biztonsága, biztonságérzete képezi. (…) Önmagában a gyűlölködés, a sértő kifejezések használata, a felvonulókétól eltérő, egységes ruházat, vagyis a spontán ellendemonstráción való részvétel még nem alapozná meg a bűncselekmény megállapíthatóságát, azonban a fenyegetőzés, vagy más félelemkeltő cselekmény már alkalmas arra, hogy a résztvevőkben félelmet keltsen, amely kimeríti a közösség tagja elleni erőszak bűntettének alapesetét.”
A Büntető Törvénykönyv 216. §-a szerint közösség tagja elleni erőszak bűntettét követi el, aki mást valamely társadalmi csoporthoz tartozása, így szexuális irányultsága vagy nemi identitása miatt bántalmaz, kényszerít vagy vele szemben riadalom keltésére alkalmas, kihívóan közösségellenes magatartást tanúsít. A 2013 óta érvényben lévő rendelkezést a bíróság első ízben 2015-ben, egy másik Budapest Pride-hoz kapcsolódó ügyben alkalmazta homofób és transzfób gyűlölet-bűncselekmény esetén. A jelen ügyben hozott ítélet nem jogerős.
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »