Kinőtték raktáraikat a zálogházak

Betlehemes játék a Vígszínházban; évente 400 millió forint forgalmat bonyolít le a Bizományi Áruház – a Magyar Nemzet 1938. és 1965. december 28-án megjelent számaiból válogattunk.

Augusztus 25-ével új sorozatot indított az MNO. 1938-ban ezen a napon jelent meg a Magyar Nemzet első száma, ebből az alkalomból pedig múltidézésbe fogtunk. Keressék mindennap a 77, illetve 50 évvel ezelőtt megjelent cikkeket az MNO-n! Válogatásunkban riportok, publicisztikák, interjúk, hírek sorakoznak majd az adott napi számból, bepillantást engedve nemcsak a korba, de az azt bemutató Magyar Nemzet szellemiségébe is.

 

Betlehemes játék a Vígszínházban

Nagy színpadnak teljes rivaldafényében először láttunk ősi magyar betlehemes játékot. Az a bátor kis csoport, amelynek Maharai Elemér a vezetője, a Vígszínház színpadán, karácsonyi ajándékul beköszöntőnek, mielőtt az Öregek és fiatalok előadásra került volna, bemutatta betlehemes játékát.

E szűzi tisztaságban pompázó betlehemes játék nyelvi szépségéről, erejéről, magával ragadó sodráról már megemlékeztünk, amikor válogatott közönség előtt bemutatóra került. Most nagy színpadon láttuk viszont, és meg kell állapítanunk, hogy a rivaldafényben, a színpadi tér emelkedettségében csak még szebb volt és még jobban utat kapott az emberhez. Ezek a fiatal magyarok, akik bátran keresik a magyar színjátszó kultúra új útjait, friss levegőt hoztak magukkal a színpadra, amelynek áramlata mindenkit megcsapott.

A siker hatása alatt ezt tervezik, hogy a magyar népi mesevilág és költészet legnagyobb, drámai értékeit is színpadra viszik, és sajátos magyar színjátszó formát keresnek. Ennek kibontakozását mindnyájan szeretettel várjuk.

A betlehemes játék a Vígszínház színpadán őszinte, komoly, szép siker volt. Dicsérettel adózunk a vezetőnek és a gárda fiatal színészeinek, akikről a legnagyobb elismeréssel lehet azt mondani, hogy példásan szépen beszélnek magyarul.

I. M. (1938. december 28., 13. oldal)

Hírdetés

 

 

Évente 400 millió forint forgalmat bonyolít le a Bizományi Áruház

Évente több mint 400 millió forint forgalmat bonyolít le a Bizományi Áruház Vállalat és ez az adat igazolja az intéz­mény szükségességét, eredmé­nyes tevékenységét. Soós Já­nos, a Bizományi Áruház Vál­lalat igazgatója, tanulmányt készített, amelyben részletesen feldolgozta a zálogház és a bi­zományi üzletág kialakulását, jelenlegi helyzetét és igen érdekes, figyelemre méltó javas­latokat tesz a fejlesztés továb­bi feladataival kapcsolatban. A többi között foglalkozik az­zal a kérdéssel is, hogy a BÁV-nak mindenféle cikkre ki kellene terjesztenie a bizo­mányba történő átvételt. Eddig ez elől azzal tértek ki, hogy a vállalatnak nincs elég raktára nagyobb tömegű áru befogadására és tárolására, vi­szont elismerik a közönségnek azt a jogos észrevételét, hogy nem találhatnak gazdára azok a felesleges holmik, amelyeknek értékesítését a BÁV még bizományi formában sem kí­sérli meg. Az utóbbi időben a BÁV leértékelt alkalmi áruk forgalomba hozatalával is fog­lalkozik. Kezdetben csak a vi­déki bizományi üzletekben árusítottak ilyen új ruházati cikkeket. A leértékelt új áruk forgalomba hozatalával a BÁV tehermentesíti az Alkalmi Áruk Házát, amelynek üzlethálózata amúgy is korlátozott.

A BÁV a felvásárolt ruhá­zati cikkek és lakberendezési tárgyak egy részét szükség ese­tén korszerűen átalakítva, át­dolgozva hozza forgalomba és ezzel használhatóvá tesz olyan holmikat, amelyek eredeti formájukban nem lennének érté­kesíthetők.

Fejlődik a vállalat exportte­vékenysége is. Bútorokat, mű­tárgyakat, festményeket érté­kesítenek az ARTEX útján külföldön. Ez a forgalom évről évre emelkedik, legutóbb meg­közelítette a negyedmillió dol­lárt.

Soós János tanulmánya a többi között felveti: későbbi időpontban nem volna-e cél­szerű a BÁV és a Belkereske­delmi Kölcsönző Vállalat ös­szevonása. A zálogkölcsön osz­tályt kölcsön folyósítása nélkül értékmegőrző üzletággal lehetne bővíteni. Felül kell vizsgálni a vállalat üzletháló­zatát és rá kell térni a mo­dern eladási formák alkalma­zására. Időszerű a felvásárlási és értékesítési feltételek mó­dosítása. Régen szorgalmazza a vállalat reprezentatív bemutatóterem létesítését, ahol az aukciókat is lebonyolíthatnák.

(1965. december 28., 3. oldal)

 

Válogatta: Bittner Levente
Észrevétele, javaslata van? Ossza meg velünk, írjon a [email protected] címre!


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »