Izrael lefeküdhet az orosz medvének

Izrael lefeküdhet az orosz medvének

Az Oroszország által vezetett Eurázsiai Gazdasági Unió (EEU) ezek után  megbeszéléseket kezdett Izraellel.

Érdekesség például, hogy mikor a közelmúltban egy orosz katonai repülőgép megsértette az izraeli légteret, az izraeli védelmi miniszter nem szalasztotta el a lehetőséget, hogy a Törökország felett lelőtt orosz Szu–24-es vadászbombázó esetére utaljon és azt mondja, hogy mivel az orosz gépek célpontja nem Izrael, ezért egy tévedés esetén nem kezdenek automatikusan, esztelen lövöldözésbe. Ezzel Izrael nem csak Moszkva felé gyakorolhatott gesztust, hanem Ankarának is oda szúrhatott.

Az Oroszország által vezetett Eurázsiai Gazdasági Unió (EEU) ezek után  megbeszéléseket kezdett Izraellel egy közös, szabadkereskedelmi övezet létrehozásáról.

Ezzel Tel-Aviv képes lehet a kereskedelmi forgalmának hat-nyolc százalékos növelésére is, nem is csoda, hogy az izraeli miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy két éven belül alá is írhatja a történelmi léptékű szerződést.

Hírdetés

Az Eurázsiai Gazdasági Unió eddigi tagjai: Oroszország, Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán. Az EEU biztosítani kívánja az áruk, a szolgáltatások, a tőke és a munkaerő szabad mozgását, valamint az összehangolt, következetes és egységes gazdaságpolitikát tagjai számára. Mondjuk azt mindenképpen érdemes felírni a széljegyzetre, hogy Moszkva nem csak a zsidó, hanem a perzsa állam fele is közeledik: Moszkva és Teherán most éppen azt tervezi, hogy a kétoldalú kereskedelemben megszünteti az amerikai dollár szerepét. Izrael azonban emiatt nem igen tud forgolódni, hiszen a másik szuperhatalmi pólus, az Egyesült Államok a gazdasági szankciókat oldotta fel Iránnal szemben, amiért cserébe Irán garantálja a nukleáris energia békés célú felhasználását. Nyilván Tel-Aviv kételkedik, hiszen a teheráni parlamentben Izrael létezéshez való jogát is bevallottan megkérdőjelezik.

Az előzmények közé tartozik, hogy bár Egyesült Államok és Izrael államközi kapcsolatai továbbra is szorosak, de a kormányközi kapcsolatok történelmi mélyponton vannak. Netanjahu és a pártja az amerikai fundamentalista keresztény tömegek és a republikánus konzervatívok támogatására számíthat, de a zsidó származású amerikaik hagyományosan a demokrata párt mögött sorakoznak fel, akik üdvözlik Obama Izrael-politikáját. Obama    pedig korábban azt tervezte, hogy létrehozza az az izraeli-palesztin békét, de később nyilvánosan be kell ismernie, hogy a Benjamin Netanjahu vezette kormánykoalíció keményebb fellépése keresztülhúzta a számítása. Ennek pedig az amerikai elnök, aki a második ciklusa után az ügyben szeretett volna letenni valamit az asztalra nagyon nem örült.

Sajátos formában adhat lendületet az orosz-izraeli kiegyezésnek az orosz repülőgép lelövése. Az Izrael és Törökország közötti diplomáciai feszültség ugyanis rendre kiújul, a török kormányfő egyszer úgy fogalmazott, hogy Izrael Hitler barbárságát is felülmúlja a gázai hadműveletekkel. Előfordult, hogy izraeli katonák ütöttek rajta a Gázába segélyeket szállító hajón, amelynek következtében török önkéntesek vesztették életüket. A háborús feszültséggel fenyegető helyzetet Obama igyekezett feloldani, majd az esetén után három évvel Tel-Aviv felhívta Ankarát és bocsánatot kért. Izrael azonban új szövetségeseket találhat Törökországgal szemben.

Miközben Moszkva repülőgépe elvesztése miatt bosszúból ellehetetlenítette azt, hogy az orosz turisták milliói a török tengerparton nyaraljanak, az oroszországi utazási irodák arról tárgyalnak, hogy télen Izraelbe irányítsák a turisták zömét.

Nyáron ugyan Görögország kaszálhat, de Athén felett folyamatosan ott lebeg a gazdasági csőd és az anarchia lehetősége. Az orosz kormány pedig hiába kampányol Szocsi és a Krím-félsziget mellett, ha az ottani szolgáltatásoknál egyelőre minőségben leveri a zsidó állam szállodasora. A gazdasági unió fellendítheti a két ország közötti turizmust.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »