COP21 – New York elektromos autókra vált, újabb problémákat generálva

Az Egyesült Államokban láthatóan továbbra sem értik a fenntarthatóság lényegét. De talán az a hír, mely szerint elektromosra cseréli benzinnel és dízelmotorral működő gépkocsiparkját New York városa arra is bizonyítékkal szolgálhat, hogy metropoliszaink jelenlegi struktúrájukban képtelenek klímabarátként működni.
 

Bill de Blasio polgármesternek a párizsi klímacsúcshoz időzített bejelentése szerint a következő tíz évben kétezer járművet cserél le a város, így New York autóflottája lesz a „legtisztább” az államokban, sőt talán az egész világon – írta az MTI.

Az elgondolás tökéletesen bemutatja a szektorális és a rendszerszintű gondolkodás közti különbséget. Hiszen de Blasio csak a kibocsátási oldalra összpontosít, nem pedig a teljes mechanizmusra, illetve ezzel nem csökken természeti erőforrásaink felhasználásának mértéke sem. Az már csak hab a tortán, hogy az elektromos autókkal csak számos újabb problémát generálnak, gondoljunk itt például az akkumulátorokra.

Egyébként, az ígéret szerint a NYC Clean Feet nevű programmal 2025-ig felére csökkenthetik a kommunális járműflotta károsanyag-kibocsátását, 2035-ig pedig 80 százalékkal mérsékelhetik azt. Az átállással évente 9,4 millió literrel csökken az üzemanyag-felhasználás.

Hírdetés

New York több mint 11 ezer limuzinnal és motorral rendelkezik, ezek felét a rendőrség és a tűzoltóság használja – számukra egyelőre az elektromos autók nem alkalmasak.

A The New York Times napilap szerdai száma szerint a gépkocsipark cseréjéhez a következő tíz évben 50-80 millió dolláros befektetésre van szükség, hogy töltőállomásokat is kialakítsanak a járművek számára.

„Az ország – és talán a világ – legnagyobb elektromos autóflottájának kialakításával New York ismét jó példával jár elöl” – vélekedett Blasio.

A polgármester áprilisban már bemutatott egy tervet, amely 2050-ig 80 százalékkal csökkentené New York károsanyag-kibocsátásának mértékét a 2005-ös adatokhoz képest.

De Blasio megállapította ugyan, hogy a városok diktálják a klímaváltozás elleni harc iramát, azonban ez az energiapazarlás miatt inkább csak lassítja azt a bizonyos „iramot”.
 


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »