Oroszország leállítja a Montenegróval folytatott együttműködési programokat, köztük a katonaiakat is, minthogy a balkáni ország csatlakozik a NATO-hoz – közölte szerdán Viktor Ozerov, az orosz parlament felsőháza, a Szövetségi Tanács védelmi és biztonsági bizottságának az elnöke.
Konsztantyin Koszacsov, a felsőház külügyi bizottságának elnöke pedig azt mondta, hogy Európa kollektív biztonsága szempontjából visszalépést jelent Montenegró csatlakozása a NATO-hoz. Hozzátette, hogy a belépésről magában Montenegróban sincs konszenzus, a döntést „ráerőszakolta” a lakosságra a podgoricai hatalom.
Közben Jens Stoltenberg NATO-főtitkár Brüsszelben bejelentette: a NATO úgy döntött, hogy újra összehívja a NATO-orosz tanácsot.
A hidegháború vége óta a NATO – Egyesült Államok vezette – katonai tömbje Oroszország tiltakozása ellenére 12 új taggal bővült, elsősorban a közép- és kelet-európai volt szocialista országok csatlakozásával. A szövetséghez legutóbb, 2009-ben Horvátország és Albánia csatlakozott.
Oroszország számos alkalommal tiltakozott a mintegy 600 ezer lakosú délszláv állam NATO-felvétele ellen, amelyet Szergej Lavrov külügyminiszter kifejezetten provokációnak nevezett. „Ez a fajta kezdeményezés a konfrontáció veszélyét hordozza magában. Akadályozza a béke és a stabilitás fenntartását a Balkánon és Európában általában, s jellegénél fogva tovább bonyolítja Oroszország és a NATO már amúgy is bonyolult viszonyát” – fogalmazott a múlt héten Maria Zaharova orosz külügyi szóvivő. Egyúttal figyelmeztette a podgoricai kormányt a montenegrói csatlakozás „lehetséges következményeire”. Andrej Kelin, az orosz külügyi tárca egyik illetékese azt is megkérdőjelezte, hogy a mindössze 2000 katonával rendelkező Montenegró milyen plusz biztonságot adhat a NATO-nak.
Montenegró még 2003-ban, a Szerbiával közös jugoszláv konföderáció tagjaként csatlakozott a NATO békepartnerségi programjához. Függetlenségének 2006-os kikiáltását követően megerősítette részvételét a programban, majd 2009-ben úgynevezett cselekvési tervet kapott Brüsszeltől a NATO-csatlakozási feltételek teljesítésének segítésére. (MTI)
Forrás:vajma.info
Tovább a cikkre »