Így lehetne megmenteni tíz perc alatt 1500 férfit

Közel 1600 férfival végez évente a prosztatarák Magyarországon, és 4500 új beteget diagnosztizálnak esztendőnként. Pedig a korai stádiumban felfedezett megbetegedés akár százszázalékos eséllyel is gyógyítható lenne. A kór korai tetten éréséhez azonban orvoshoz kellene menni, amiben pedig az erősebbik nem képviselői köztudottan nem jeleskednek.

Deréktáji, ízületi fájdalom, vizelési panaszok – általában ezekkel a tünetekkel fordulnak orvoshoz azok a férfiak, akiknél a vizsgálatokat követően prosztatarákot diagnosztizálnak. A probléma az, hogy ezek a fájdalmas figyelmeztető jelek legtöbbször csak a betegség előrehaladott stádiumában jelentkeznek, amikor már a teljes gyógyulás esélye jelentősen romlik. Szinte százszázalékos eséllyel gyógyítható viszont az alattomos kór, ha időben felfedezik – mondta el az MNO-nak dr. Lengyel István, a Róbert Károly-kórház urológus főorvosa. Éppen ezért életmentő a prosztatarákszűrés, amire ötven év felett kétévente, hatvan felett pedig évente érdemes elmenni akkor is, ha nincs panasz.

Beutalót sem kell kérni

A szűrést minden férfi minden további nélkül kibírja, mindössze néhány percet vesz igénybe, és még beutalót sem kell kérni a háziorvostól – emelte ki Lengyel. A rákszűrés három részből áll:

vérvétel, psa- (prosztataspecifikus antigén) teszt, tapintásos és ultrahangos vizsgálat.

Hírdetés

Annak ellenére, hogy a szűrés nem fájdalmas, sok férfi messziről elkerüli az urológiát. Lengyel István elmondása szerint tizenkét évvel ezelőtt, amikor hazánkban elterjedt a vérvételes szűrés, érezhetően többen szánták rá magukat, talán annak reményében, hogy így megúszható a tapintásos vizsgálat. Az urológus szerint a nők komolyabban veszik az évenkénti méhnyakrákszűrést, aminek nemcsak az az oka, hogy ők egészségtudatosabbak, hanem az is, hogy a vizsgálat hosszabb múltra tekint vissza. Valamint az is, hogy a nők jobban rá vannak kényszerítve, hogy megjelenjenek az orvosuknál, eleinte a fogamzásgátló tabletta felíratása, később pedig a szülés, illetve az azt követő gondozás miatt.

Az igazi férfi felelősségteljes, és elmegy az orvoshoz

Főleg a közép- és kelet-európai férfiakban él még a kőkeménynek látszani akarás vágya, szerintük az igazi férfi minden fájdalmat kibír, nem sír és nem megy orvoshoz – ezzel indokolta portálunknak Honti Dániel azt a tényt, hogy a szűrésekre úgy kell lasszóval fogni az urakat. A 2003-ban Ausztráliából indult, világszerte ismert mozgalom, a Movember magyarországi meghonosítója és főszervezője szerint az igazi férfi ezzel szemben inkább felelősségteljes, és belátja: ha nem megy orvoshoz, és hagyja, hogy betegsége elburjánozzon, az nemcsak rá, de a környezetére is hatással lesz. Honti vezetésével immáron hetedik alkalommal növesztenek bajuszt Magyarországon is novemberben, hogy felhívják a figyelmet a férfiak egészségét érintő komoly problémákra, elsősorban a prosztatabetegségek magas arányára és a daganatos kór megelőzésének fontosságára.

A mozgalom nem áll meg a bajusznövesztésnél: a hónapban számos programon, egyebek között az ország több pontján rendezett, kedvezményes psa-szűrésen, kerekasztal-beszélgetéseken, villámcsődületen és bulin vehettek és vehetnek még részt 30-áig az érdeklődők. Hogy mennyire sikeres a kezdeményezés? A statisztikai adatokból az olvasható ki, hogy a mozgalom óta több férfi vesz részt a szűrővizsgálaton – utalt rá Honti.

A Movember főszervezője szerint a férfiak egészségtudatosságának formálásában nagy szerepük van a nőknek. Úgy véli, a hölgyeknek kell a férfiakban tudatosítani azt a tényt, hogy a prosztata esetleges megbetegedése a nemi életükre is hatással van, ezért jobban járnak, ha megelőzik a bajt.

Lengyel István a nők szerepén túl a háziorvosokét is hangsúlyozta. Véleménye szerint időnként érdemes lenne végiglapozni a betegek kartonjait, és azokat, akik régen voltak háziorvosi vizsgálaton, értesíteni.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »