A Yahoo vezérigazgatója, Marissa Mayer az év elején jelentette be, hogy megválik az Alibaba csoportban birtokolt 15 százalékos részesedésétől és a részvényeket egy új befektetési társaságba szervezné ki.
Hatalmasat bukhat a Yahoo, ha továbbra is ragaszkodik az Alibaba részvények eladásához, az adóterhek ugyanis meghaladhatják a 10 milliárd dollárt, vagyis közel 3000 milliárd forintot, úgy, hogy a Yahoo az Alibaba üzletág nélkül bizony nem sokat ér. A befektetők egy része már visszatáncolna a cég kettéválasztásától.
A Yahoo vezérigazgatója, Marissa Mayer az év elején jelentette be, hogy megválik az Alibaba csoportban birtokolt 15 százalékos részesedésétől és a részvényeket egy új befektetési társaságba szervezné ki. Ezzel tulajdonképpen a Yahoo két részre osztotta volna fel magát, csak az alaptevékenységet tartotta volna meg az anyacég.
A kiszervezés fő oka az volt, hogy a Yahoo részvényeseinek ne kelljen dollármilliárdokat adóként kicsengetnie az értékesítésből keletkezett nyereség után. Ám szeptemberben az amerikai pénzügyi felügyelet (SEC) azt jelezte, hogy a tranzakció adómentességére nincs garancia. Maga a kiszervezés már önmagában is kockázatosnak látszott, ugyanis az Alibaba a Yahoo legértékesebb része, míg az Alibaba részvények 23 milliárdot érnek, a Yahoot összesen 29 milliárd dollárra értékelik.
Mayer viszont ebben a tranzakcióban látta a mentőövet, amire nagy szüksége van, ugyanis a cég eredményei folyamatosan elmaradnak az elvárt számoktól. A SEC bejelentése után Mayer továbbra is a kiszervezéshez ragaszkodott, ám most a Fortune cikke szerint az egyik befektető arra kérte, gondolja ezt át, ugyanis az eladás adóterhe tönkreteheti a céget. Megoldás lehetne a cég jóval kevesebbet érő internetüzletágát eladni. Mindenesetre most egyre többen azt mondják, idén semmiképpen nem kéne a szétválasztani a céget.
Mayer ugyanakkor nagyon szorított helyzetben van, főleg azért, mert hamarosan – decemberben – szülési szabadságra megy, igaz tervei szerint csak két hétre, mert éppen a Yahoo nehéz helyzete miatt nem meri hosszabb időre magára hagyni a céget. Kérdés, hogy ha nem sikerül megegyeznie a befektetőkkel, illetve nem tudja helyre rázni a cég eredményeit, vissza kell-e egyáltalán mennie dolgozni a szülés után.
Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »