Propagandamagazinjában mutatta be az Iszlám Állam, hogy miként robbantották fel az orosz utasszállítót, emellett bejelentették azt is, hogy kivégezték kínai és norvég túszukat. De milyen valójában a többek közt angolra is lefordított terroristakiadvány?
A Dabik nevű magazin egy észak-szíriai településről kapta a nevét, melyet az Iszlám Állam a végítélettel kapcsol össze, úgy tartják, az iszlám erői itt fogják legyőzni döntő ütközetben a kereszténységet, vagyis jelen esetben gyakorlatilag a nyugati világot (az eredeti jövendölés Rómáról szólt). Dabik városa korábban egyébként valóban adott már helyt jelentős horderejű csatának, 1516-ban itt vívott meg egymással az Ottomán Birodalom és a Mameluk Szultánság.
Az Iszlám Állam magazinjának alapvető célja az új hívek toborzása, látszik rajta, hogy jó minőségű kiadvány, számos nyelvre, így angolra is lefordítják, középpontjában többek közt az egység, a dzsihad és az „igazság keresése” (manjah) áll. Természetesen az egyik üzenete, hogy az Iszlám Államot állítja be az iszlám hit gyakorlatilag egyetlen legitim képviselőjének, folyamatosan ostorozva például a síitákat, mérsékelteket, de még az al-Kaidát is. Vagyis aki nincs velük, az ellenük van, legyen az keresztény (vagy keresztes, ahogy ők hívják), zsidó vagy szekularizált muszlim.
Egységes világnézet
A Dabik abban tér el többek között az al-Kaida által már régebb óta kiadott, Inspire nevű rendszeres összeállítástól, hogy nem pusztán a terrorcselekmények elkövetéséhez ad iránymutatást, hasznos tanácsokat, hanem átfogó képet akar adni az Iszlám Állam világnézetéről is. Jóval mélyebbre ás le a konkurenciánál, többek közt a muszlim vallásból akarja levezetni a terrorszervezet által vágyott kalifátus erkölcsi alapjait, és minden hívő muszlimot annak támogatására próbál rávenni. Harleen K. Gambhir, az Institute for the Study of War kutatója szerint a Dabik az Iszlám Államot úgy mutatja be, mint ami nemcsak egy egyszerű terrorszervezet, inkább egy előállam, amely kísérletezik, hogy miként vívhatja ki a világ figyelmét és szélesítheti ki támogatói körét a világ muszlimjai között. A dzsihadisták katonai sikereit vagy éppen egy véghezvitt terrortámadást úgy akarnak bemutatni minden esetben, mintha az Allah jóváhagyásával, sőt az ő akaratából történt volna. A magazin különlegességét az adja, hogy mindeközben a nagy, hagyományos hírmagazinok eszköztárát alkalmazza, amely bizarr elegyét eredményezi a szélsőséges nézetek propagálásának és a világ liberálisabb felén kiforrott sajtótechnikának.
„Azt hitték, erődjeik megvédik őket Allahtól, de Allah onnan sújtott le rájuk, ahonnan nem számítottak rá” – így vezették fel legújabb számukat, amiben a párizsi terrortámadásokról is beszámolnak, az idézet is a franciákról szól. Az, hogy ez a legújabb szám szerdán már meg is jelent, és bemutatják a múlt pénteki támadást, jól jelzi, hogy ezeket a kiadványokat viszonylag rövid időn belül rakják össze, vagyis – a látvány mellett – ez is azt mutatja, hogy a mögötte álló csapat meglehetősen profi.
A többi hír
A sajtó a legutóbbi számból érthető okokból azt a két anyagot kapta fel, amelyek közül az egyik azt taglalja, miként robbantották fel nemrég az orosz utasszállító gépet, a másik pedig egy kínai és egy norvég túsz kivégzését hirdeti ki. Szerdán komoly vihart kavart, hogy az Iszlám Állam a Dabikban közzétett leírása szerint az orosz gép megsemmisítéséhez használt, rögtönzött robbanóanyagot egy ananászlé fémdobozába rejtették el.
Fotó: Dabiq
A lapban szerepelő két túszt egyébként már az előző kiadásban (még élve) is bemutatták, egy-egy egész oldalas hirdetésként, elérhetőséget is megadva azoknak, akik ki akarják fizetni az értük követelt váltságdíjat.
A lapszám egyébként megemlékezik az aktuális helyzetről a különféle harctereken, illetve nagyobb terjedelemben értekezik az Aszad-rezsim jelenlegi helyzetéről.
Az Iszlám Állam propagandalapja már csak azért is veszélyes, mert – ahogy arról már számtalan cikk született – nyugaton óriási probléma a fiatalok radikalizálódása: már több ezren csatlakoztak közülük a Közel-Keletet feldúló terrorszervezethez, és az is nagyon komoly veszélyforrás, hogy többen visszatérnek a kiképzés után Európába, potenciális elkövetőként a későbbi merényletekhez.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »