Az afrikai Csád-tó medencéjében kialakult helyzet – az aszály, a szegénység és a fegyveres konfliktus – tovább súlyosbíthatja a migránsválságot, ha a világ vezetői kudarcot vallanak a migrációval és az éghajlatváltozással foglalkozó csúcstalálkozókon – figyelmeztetett egy ENSZ-illetékes.
A november 11-én a máltai La Valettában nyíló kétnapos Európai Unió–Afrika csúcstalálkozón és a hónap végén Párizsban kezdődő ENSZ-klímakonferencián hosszú távú megoldásokat kell találni a térség problémáira – nyilatkozta Tony Lanzer, az ENSZ száhel-övezeti regionális koordinátora az AFP francia hírügynökségnek.
Kiemelte, hogy mindkét tanácskozáson kulcsfontosságú kérdéseket tárgyalnak meg, amelyek különösen érintik az aszály sújtotta Csád-tó medencéjét, ahol eddig 2,5 millió ember kényszerült elhagyni otthonát, és a Boko Haram iszlamista terrorszervezet miatt sokan külföldre menekültek.
Csád, Niger, Nigéria és Kamerun – innen (is) jönnek az újabb milliók
A világnak segítenie kell a Csád-medence országainak – Csádnak, Nigernek, Nigériának és Kamerunnak – nemcsak a fegyveresek sanyargatása elleni védekezésben, de az éghajlatváltozás hatásainak kiküszöbölésében is – hangsúlyozta a koordinátor.
Nagy-Britannia, Franciaország és az Egyesült Államok jelenleg is együttműködik a térség négy államával a Boko Haram jelentette instabilitás megszüntetésében. Ugyanakkor egyre nőnek az aggodalmak a Boko Haram, illetve a líbiai és mali szélsőségesek közötti esetleges kapcsolatok miatt.
Egyre csak szaporodnak
Tony Lanzer emlékeztetett: az általános felmelegedés és a szegénység okozta gondokat a demográfiai helyzet is súlyosbítja: A Száhel-övezetben a következő három évtizedben a lakosság lélekszáma várhatóan eléri a 150 millió.
A La Valetta-i csúcstalálkozón az EU várhatóan 1,8 milliárd eurós, Afrika megsegítésére szánt alap létrehozását jelenti be – mondta az ENSZ-illetékes, aki reményét fejezte ki, hogy más országok, közöttük az Egyesült Államok is követi a példát.
(MTI nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »