Nem lehet észérvekkel hatni a dzsihadisták által beszervezett nyugati fiatalokra – nyilatkozta a Reutersnek egy radikalizálódottak visszafordításával foglalkozó francia szakember. Dounia Bouzar szerint akit egyszer meggyőzött a radikális iszlám propagandája, úgy gondolja, hogy kiválasztott, és az igazság birtokosává vált.
A radikális muszlim szervezetek komoly energiákat fektetnek a nyugat-európai fiatal muszlimok megnyerésére, propaganda-anyagaik pedig meglehetősen hatásosak, főleg az Iszlám Állam kezeli profi módon a modern média által nyújtott lehetőségeket. Az egyébként szintén muszlim származású antropológus, Dounia Bouzar vezette radikalizmus-ellenes központ eddig mintegy 50 fiatalt tudott meggátolni abban, hogy csatlakozzon valamely radikális tömörüléshez. Most a francia belügyminisztériumnak segítenek elsajátítani a módszereiket.
Dekadens Nyugat
A toborzás során a radikálisok végleteket mutatnak be a fiatoknak, a kezdeti lépésekben ráadásul ezek nem is feltétlenül vallási töltetűek. Az egyik, Bouzar által ismertetett propagandavideó például azt sugallja, hogy a beszervezni kívánt célszemély gyakorlatilag alvajáróként viselkedik egy korrupt és megtévesztő álomvilágban – ezzel nyilvánvalóan a nyugati világot azonosítják. „Az a fajta győzködési folyamat, amin ezek a fiatalok átmennek, a hipnózis határait súrolja” – állítja a szakember, aki beszámolt róla, hogy egy esetben szemtanúja volt, amint egy muszlim imám próbált jobb belátásra téríteni radikalizálódott fiatalokat, akikről azonban leperegtek az érvek. „Fogd be a szád. Ez nem az, ami Isten mond. Engem kiválasztottak. Én tudom, mit mond Isten” – így reagáltak a mérsékelt vallási vezető győzködésére.
Bouzar végül az Anonim Alkoholisták (AA) módszereihez és gyerekkori emlékekhez fordult segítségért. Amikor például egy francia lány családja megtudta, hogy lányuk Szíriába tervez elszökni, a szakember és a család összehoztak egy beszélgetést más beszervezett fiatalok rokonaival. A beszélgetésen nem kifejezetten a lány tervezett távozásáról volt szó, hanem a megjelent családok mondták el élményeiket és tapasztalataikat – nagyjából az AA mintájára – beszervezésről és veszteségeikről. A módszer végül hatásos volt, a lány megtört, és lemondott terveiről.
Gyerekkori nosztalgia
A gyerekkori emlékek ugyanakkor ott kerülnek képbe, hogy sokszor lehet komoly eredményt elérni azáltal, ha egy radikalizált fiatalnak a család olyan érzelmi kulcsokat – például képeket, zenéket, helyeket vagy ételeket – mutat be, amelyek őt a saját gyerekkorára emlékeztetik. Ezzel a módszerrel Bouzar szerint lehetséges „felébreszteni” a beszervezetteket.
Franciaországból minden más európai országnál több fiatal csatlakozott radikális, fegyveres iszlám csoportokhoz. Párizs szerint mintegy 1800-an távoztak Irakba és Szíriába, ez a szám pedig egyre nő, állítólag most hétezren vannak közvetlenül is kitéve ennek a kísértésnek.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »