Sokáig tartott, de Brüsszelben végül csak kitalálták, hogyan húzhatna hasznot a nemzetközi nagytőke a migrációs válságból. Juncker kölcsönöket vetetne fel az érintett országokkal, hogy fedezzék az áradat költségeit.
Hamarosan kezdődik vasárnap délután Brüsszelben, az Európai Bizottság épületében az a „vezetői találkozó”, amelyen a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vezetői vesznek részt. Az MTI birtokába jutott az a 16 pontos javaslat, amelyet Jean-Claude Juncker terjesztett elő a miniszterelnököknek.
A dokumentum szerint pusztán nemzeti intézkedésekkel nem lehet megoldani a problémát, csak „a határokon átnyúló, határozott, európai szellemiségű, a nemzeti, regionális és helyi hatóságok pragmatikus együttműködésén alapuló, közös megközelítés” vezethet eredményre.
A javaslat olyan triviálisnak tűnő megállapításokat is tartalmaz, amelyek ugyanakkor jól tükrözik, hogy mennyire elmérgesedett a diplomácia viszony egyes országok között.
„Az érintett országoknak szóba kell állniuk egymással,
a szomszédoknak együtt kell működniük” – állapítja meg például a 16 pontos tervezet.
A javaslat kimondja, azért van szükség gyors intézkedésre, hogy ne alakuljon ki humanitárius katasztrófa. Azt is tartalmazza, hogy a menedékkérőket a nyugat-balkáni útvonal mentén végig emberséges bánásmódban kell részesíteni, viszont azokat, akik nem jogosultak menekültstátusra, mielőbb haza kell küldeni.
A 16 pont értelmében a kormányfők 24 órán belül kineveznek egy kapcsolattartó személyt, aki segíti az információcserét és a koordinációt.
Megoldás? Persze, hogy hitel!
A dokumentumban az eddigi információk szerint nem szerepel nagyobb uniós pénzügyi segítség az érintett országok számára. A vezetők azonban kötelezettséget kellene, hogy vállaljanak arra, hogy növelik országaik befogadóképességét és
felveszik a kapcsolatot nemzetközi pénzügyi intézményekkel ezen erőfeszítéseik finanszírozása érdekében.
A szövegtervezet értelmében az országok „biztosítják a teljes kapacitást” az érkezők regisztrálásához, valamint a kapcsolattartókon keresztül értesítik egymást az érkező migránsok számáról.
Bezár a Balkan Tours
A javaslat legnagyobb vesztese Horvátország lehet, amely heteken át szállította és engedte rá a magyar, majd a szlovén határra a migránbsok tízezreit. A dokumentum szerint ugyanis az érintett országok
felhagynak azzal a gyakorlattal, hogy segítik a migránsok utazását egy másik ország határához,
ha abba a kérdéses állam nem egyezett bele.
„Elfogadhatatlan a menekültek egy szomszédos országba való továbbszállításának politikája” – mondja ki a nyilatkozattervezet.
A dokumentum azt is tartalmazza, hogy azonnal neki kell látni a határellenőrzés hatékonyabbá tételének, és az együttműködésnek ezen a téren. Megerősíti a dokumentum azt is, hogy megtagadható a belépés azoktól, akik a határra érkezve nem óhajtanak menekültstátust kérni. A 16 pont szerint az érintett országok minden rendelkezésre álló kommunikációs eszközt felhasználnak, hogy tájékoztassák a migránsokat jogaikról és kötelességeikről, s ebben az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának segítségét is kérik.
A javaslat utolsó pontja, hogy a kapcsolattartók segítségével az Európai Bizottság heti rendszerességgel ellenőrzi a vállalások teljesítését.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »