Tizenhárom éve legnagyobb hadgyakorlatát kezdte a NATO hétfőn Trident Juncture-2015 (Hármas elágazás) fedőnévvel. Erről Alexander Vershbow NATO főtitkár-helyettes számolt be a hadgyakorlat szicíliai ünnepélyes megnyitóján.
A NATO és szövetségesei hadgyakorlatukhoz a Földközi-tenger medencéjének központi részét választották, hogy Oroszország növekvő – a Baltikumtól Szíriáig terjedő – katonai jelenlétével szemben erődemonstrációt tartsanak. Bár a hadgyakorlat színtere a migránsválság által érintett Földközi-tenger, azzal mégsincs közvetlen kapcsolatban.
A Trident Juncture-2015 keretében az öt hétig tartó gyakorlat során mintegy 36 ezer NATO-katona, 140 harci repülőgép és helikopter, valamint 90 hadihajó vesz részt 30 országból, köztük a nem NATO-tagállamok – Ausztria és Svédország – is.
A hadgyakorlat két szakaszból áll, amelynek első – parancsnoki-vezérkari – szakasza október 3. és 16. között zajlott Kanada, Norvégia, Németország, Belgium és Hollandia parancsnoki és irányítási struktúráinak felhasználásával. A második szakasz – a haderők tulajdonképpeni gyakorlata – október 21. és november 6. között Olaszország, Spanyolország, Portugália területén, valamint a Földközi-tenger nyugati részén fog lefolyni.
A modern hadviselés szinte minden ága a gyakorlat tárgyát képezi, különös hangsúllyal a tengeri és légi (védelmi, valamint támadó) hadműveletekre.
A manőver fiktív forgatókönyve szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata felhatalmazza NATO-t, hogy megvédelmezzen egy fenyegetett államot, illetve felügyelje annak tengereit.
"Az észak-atlanti szövetség hadereje a hidegháború vége óta nem látott fejlesztésen ment keresztül, ami világos üzenet minden lehetséges agresszornak – fogalmazott Philip Breedlove, a NATO egy vezető tábornoka a hadgyakorlat, valamint az új, gyorsreagálású NATO-erők próbái kapcsán. Az észak-atlanti szövetség a Krím félsziget Oroszország általi visszacsatolása miatt döntött korábban a gyorsreagálású NATO-erők felállításáról.
Bár a NATO tisztségviselői határozottan állítják, hogy az alapvetően védelmi jellegű katonai szövetség kész és képes megvédeni 28 szövetségesét bármely fenyegetéstől, mégis felmerült, hogy a NATO-nak cselekvőképesnek kell lennie határain kívül is. Utóbbi főleg Líbia összeomlása, az Iszlám Állam terrorszervezet térnyerése és a szíriai háború kapcsán merült fel.
Az utolsó ilyen nagyszabású hadműveletre 2002-ben került sor 13 NATO-tagállam és egyéb ország képviseltével. Akkor a NATO Strong Resolve fedőnevű légi-, tengeri- és szárazföldi hadgyakorlata közel 40 000 NATO-katona, 139 hadihajó, valamint 163 harci repülőgép és helikopter részt vételével zajlott.
(MTI nyomán)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »