Az ivóvízzel szemben felvetődött minőségi kifogások ellenére a barcsi iskola közel négyszáz tanulója nem viheti be saját ásványvizét vagy üdítőjét az intézmény ebédlőjébe, így a korábban fekália jelenlétére utaló baktériumos, most pedig agyonfertőtlenített csapvizet kell inniuk – tudta meg lapunk. Sem az ÁNTSZ, sem a helyi kormányhivatal nem tiltja a saját üdítő fogyasztását, az igazgató szerint azonban így kisebb a fertőzésveszély.
A flakonokat a gyerekek a szünetekben a jó idő miatt gyakran kiviszik az udvarra is, ahol azok leesnek a földre, és éppen ezért közel sem olyan sterilek, mint amilyennek az ÁNTSZ-előírás szerint egy étkezőben az üvegeknek lenniük kellene – indokolta lapunknak a tiltást Kertainé Horváth Edit, a Barcsi Általános Iskola Arany János Tagiskolájának igazgatója. Az intézmény vezetője szerint az ÁNTSZ ugyan nem tiltotta meg, hogy a tanulók bevigyék az üvegeket az ebédlőbe, de az iskola szerint a sterilitási gondok miatt indokolt ilyen intézkedés. Az intézménybe közel négyszáz tanuló jár, az igazgató szerint a védelmükben van szükség a tiltásra, hiszen sokkal nagyobb fertőzésveszélyt rejt magában, hogy összekeverik a flakonokat, vagy szennyezetten teszik az asztalra, mint hogy a csapvíztől lesz valami problémájuk.
– A gyerekek eddig is hoztak innivalót az iskolába, mert sokan reggel 7 órától délután 4-ig itt vannak, és nem mindenki szereti a vizet. Ám az, hogy az otthonról hozott flakonokat az ebédlőbe is bevihessék, csak most vetődött fel. Mivel azonban már szeptemberben azt az információt kaptuk, hogy folyamatosan ellenőrzik a víz minőségét, és minden érték jó, a kérést visszautasítottuk – tájékoztatott Kertainé. Szerinte a szülők ellenőrizetlen körülmények között fertőtlenítik az italok flakonjait, ezért csak az iskola poharait és kancsóit szeretnék az ebédlőbe engedni, ugyanis azokat az ÁNTSZ előírásainak megfelelően tisztították.
Fekália jelenlétére utal
A barcsi víz minőségével kapcsolatban egyébként augusztusban vetődtek fel komoly kifogások, akkor derült ki ugyanis, hogy fekália jelenlétére utaló baktérium jelent meg a vízben, amely súlyos esetben bélfalelhalást és véres hasmenést is okozhat. Nyáron a megyei kormányhivatal azt közölte, a csapvízből csak 15 perces forralás után ajánlott inni, a probléma akkor 12 ezer embert érintett, több mint két hétig lajtos kocsikkal hordták a vizet a lakóknak.
Az igazgató szerint a vízzel csak nyár végén voltak problémák, mára ez rendeződött. A most kialakult helyzetet az igazgatónő pánikkeltőnek nevezte, szerinte a tanulók mára tudomásul vették, hogy nem vihetnek saját italt az iskola ebédlőjébe. Arra a kérdésre, hogy mi a biztosíték arra, hogy az éppen aktuálisan elfogyasztott víz nem szennyezett-e, hiszen a szükséges laborvizsgálat csak két nap múlva mutatja ki a mintából a fertőzést, Kertainé Horváth Edit úgy válaszolt: semmiféle megbetegedés nem volt a városban, ami a vízre vezethető vissza, és az ellenőrzések is folyamatosak. – Nem tartom elképzelhetőnek, hogy az egyik nap semmi probléma sincs, aztán másnapra olyan fertőzöttséget ér el a víz állapota, ami megbetegedést válthat ki. Jelenleg a csapvíz nálunk szép, áttetsző és íztelen – mondta az igazgató.
Az ember undorodik tőle
A csapvíz minőségével kapcsolatban egészen más véleményen vannak a helyi lakososok. A Sonline még október elején írt arról, hogy a sok fertőtlenítő miatt a helyiek szerint nem lehet meginni a vizet, de még mosni vagy mosakodni sem lehet vele. – Az ember undorodik tőle akkor is, ha csak fogat mos. Hipószaga van, ami még a levesen és a főzött ételen is érződik. Még a kávét is ásványvízzel isszuk – nyilatkozta a portálnak egy helyi lakos.
A barcsi vízért egyébként köbméterenként 850 forintot kell fizetni, ez még a budapestinél is drágább, és már évek óta gondok voltak a minőséggel. Többen hét-nyolc éve inkább csak ásványvizet isznak, mert a csapvíznek „furcsa szaga van”, és bőrpírt is okozott a dél-somogyi város lakóinál.
– A szülő nem korlátozható abban a jogában és kötelességében, hogy amennyiben nem megfelelő az ellátás, akkor más módon oldja meg gyermeke étkeztetését, akár otthonról bevitt élelmiszerrel is – így foglalt állást még 2013-ban az akkori alapjogi ombudsman, Szabó Máté. A lehetséges tiltással kapcsolatban ráadásul nem is az ÁNTSZ, hanem a helyi kormányhivatal az illetékes. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára is hasonlóan látja, aki Ander Balázs jobbikos képviselő írásbeli kérdésére kifejtette: sem jogszabály, sem Klik-utasítás vagy házirend nem tartalmaz olyan előírást, amely korlátozná az otthonról hozott folyadék fogyasztását az iskolákban.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben is megjelent. A megjelenés időpontja: 2015. 10. 16.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »